Niezależność stała się trendem powszechnie obowiązującym wśród młodych Polek. Pozostają one w wolnych związkach, stawiają na rozwój własnej kariery. W świecie ciągłych zmian i niepewności to właśnie one szukają produktów ubezpieczeniowych, które zapewnią im komfort, solidność i bezpieczeństwo.
Przykładem jednego z takich rozwiązań jest ubezpieczenie ochrony prawnej. Polisa ta stanowi zabezpieczenie na wypadek powstania problemów prawnych w życiu prywatnym, bądź działalności prowadzonej przez osobę ubezpieczoną. W ramach takiej polisy ubezpieczyciel finansuje koszty prowadzenia sporów sądowych – w zakresie określonym w warunkach ubezpieczenia. Zasadniczo istnieje kilka podstawowych rodzajów ubezpieczeń ochron prawnej, w ramach których można ubezpieczyć np.:
1. problemy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą
2. problemy dotyczące sfery życia prywatnego i rodzinnego
3. problemy dotyczące pojazdów mechanicznych i ich użytkowania
– Ochrona prawna to produkt cieszący się coraz większym zainteresowaniem – tłumaczy Jakub Nawracała, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Odpowiedzialności Cywilnej i Ochrony Prawnej Grupy Concordia. – Umowy są obecnie bardziej elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb Klienta. Z kolei zakres ochrony zorientowany może być właściwie na wszystkie aspekty aktywności życiowej – dodaje Nawracała.
Przedsiębiorcze kobiety piastują kierownicze stanowiska lub zakładają własną firmę, która jest zarówno źródłem satysfakcji, jak i trosk. Idealnym rozwiązaniem dla tych pań jest posiadanie ochrony prawnej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. W ramach polisy ubezpieczeniowej ciężar takich spraw jak dochodzenie odszkodowania, np. od dostawcy, który uszkodził nasz materiał, przejdzie na prawników finansowanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Spory z zakresu prawa pracy, np. z pracownikiem o wysokości jego wynagrodzenia, czy ubezpieczeń społecznych o wypłacenie należnych świadczeń, wchodzą w zakres umowy. Należy zwrócić uwagę na fakt, czy dany problem należy do zakresu ubezpieczenia.
Ubezpieczenie obejmuje również ochronę prawną podczas sporów związanych ze skutkami wypadków komunikacyjnych oraz wykroczeniami i przestępstwami drogowymi, które regulowane są przez przepisy prawa cywilnego, drogowego oraz karnego. Jeśli właścicielka firmy wykupi polisę, ochroną mogą zostać objęci również pracownicy przedsiębiorstwa, ale także wspólnicy oraz najbliżsi członkowie rodziny.
Choć często nie zdajemy sobie sprawy, ochrona prawna przydaje się nie tylko w życiu zawodowym, ale również w wielu sytuacjach prywatnych. Może się okazać bardzo pomocna zarówno w sytuacji, gdy żądamy zwrotu pieniędzy od biura podróży za niezrealizowaną wycieczkę lub wtedy gdy nasz pies pogryzie sąsiada. Ubezpieczenie może mieć tradycyjny zakres obejmujący pomoc prawną dla małżonka i dzieci ubezpieczonej. Jednakże na wniosek klientki ochroną może zostać objęty jej partner, jak również niepełnoletnie dzieci.
Dodatkowo można poszerzyć polisę o ochronę nieruchomości, pomieszczeń firmowych czy mieszkania klienta, co może okazać się szczególnie przydatne w sporze z sąsiadem, najemcą lub dzierżawcą.
– Zawierając umowę ubezpieczenia należy szczególnie zapoznać się z zasadami, na które przysługuje ochrona ubezpieczeniowa (m.in. zakres ubezpieczenia i zakres kosztów) – mówi Nawracała. Z „własnym adwokatem” u boku realizacja zamierzonych celów, na gruncie zawodowym jak i prywatnym, staje się łatwiejsza, w szczególności dla kobiet. Coraz częściej dziś zdarza się, że to kobiety podejmują ryzyka związane np. z prowadzeniem własnej firmy – podsumowuje Nawracała.
Źródło: Grupa Concordia