Już trzeci raz sprawdzamy banki pod kątem oferty dedykowanej organizacjom non-profit. Z raportu przygotowanego we współpracy portali Bankier.pl i Ngo.pl wynika, że zaledwie dwie instytucje finansowe mogą się w tym roku pochwalić specjalnymi warunkami dla trzeciego sektora. Wyniki badania zostały opublikowane w specjalnym raporcie pt. „Oferta banków dla organizacji pozarządowych”.
Tzw. trzeci sektor to stowarzyszenia i fundacje oddzielane ze względu na ich charakterystykę od sektorów państwowego i prywatnego. Organizacje te funkcjonują bowiem nie tylko niezależnie od państwa, ale również w sposób nie nastawiony na zysk. Nie oznacza to oczywiście zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, jednak dochody przeznaczone są wyłącznie na dalszą działalność statutową. Wśród NGO (non-governmental organization) znajdują się zarówno małe, lokalne organizacje, jak i olbrzymie, rozbudowane instytucje. Dziedziny ich działalności są bardzo zróżnicowane, podobnie jak zajmujące je problemy, odbiorcy ich działań, partnerzy itp.
Do lutego 2007 r. zarejestrowano 63 411stowarzyszeń i 8 514 fundacji. Natomiast w pierwszym kwartale 2008 r. zmalała ilość stowarzyszeń – do 58 237, natomiast liczba fundacji sięgnęła 9 106. Coraz większa ich część korzysta z możliwości oferowanych przez nowe technologie. Mimo to, jak wynika z badań, trzeci sektor w ostatnich latach starzeje się – powstaje coraz mniej nowych organizacji. Według zebranych danych w polskich stowarzyszeniach zrzeszonych jest blisko 4 mln osób, jednak zaledwie połowa członków przeciętnej fundacji jest aktywna. W 2008 r. prawie 42% organizacji zadeklarowała zatrudnienie płatnego personelu, z czego 27% zatrudnia pracowników etatowych (ok. 120 tys.).
– Na koniec 2008 r. było zarejestrowanych ponad 70 tys. podmiotów sektora pozarządowego w Polsce. Są to stowarzyszenia i fundacje – mówi Izabela Dembicka ze stowarzyszenia Klon/Jawor. ______________________________ 70 tys. podmiotów w 3. sektorze |
Zarówno ilość i sposób inwestowania środków, jak i metody ich pozyskiwania są w trzecim sektorze bardzo zróżnicowane. Jednak to właśnie zła sytuacja finansowa oraz trudności w zdobywaniu koniecznych funduszy są najczęściej wskazywanym przez organizacje problemem. Przyznaje to 61% z nich, co jednak stanowi dużo mniejszy odsetek, niż dwa lata temu (73%). Średnio co druga organizacja skarży się też na zbyt rozbudowaną biurokrację, zły dostęp do dotacji i potencjalnych darczyńców oraz na brak wolontariuszy gotowych do bezinteresownej pracy na rzecz fundacji.
– Oferta Banku Ochrony Środowiska dla organizacji pozarządowych została przygotowana specjalnie z myślą o nich. – mówi Elżbieta Dalkiewicz z BOŚ Banku. ______________________________ BOŚ dla fundacji i stowarzyszeń |
Mimo wielkości i potencjału, trzeci sektor nie cieszy się zbytnią uwagą ze strony banków. Według badania przeprowadzonego przez Bankier.pl i ngo.pl na użytek raportu „Oferta banków dla organizacji pozarządowych”, zdecydowana większość instytucji finansowych proponuje fundacjom standardową ofertę dla małych i średnich firm (niekiedy z pewnymi udogodnieniami). Pomimo ubiegłorocznych deklaracji sytuacja nie uległa poprawie. Z dedykowanych produktów wycofały się w tym roku Bank Pocztowy i PKO BP.Swojej oferty nie zmieniło DnB Nord, natomiast Bank Ochrony Środowiska zadebiutował z nowym produktem dla organizacji pozarządowych. Ponadto PKO BP i Raiffeisen Bank deklarują, że prace nad nową ofertą dedykowaną organizacjom trwają i zostanie ona wprowadzona prawdopodobnie w przyszłym roku. Niestety, nie sprecyzowano kiedy dokładnie miałoby to nastąpić.
Niestety po raz kolejny obietnice dostosowania oferty do specyfiki funkcjonowania organizacji pozarządowych pozostały niespełnione. W tej perspektywie upusty w standardowych opłatach dla firm oraz kolejne obietnice nowej, dedykowanej oferty wydają się być jedynie próbą zachowania twarzy. Czy tak jest w istocie, można ocenić samemu, zapoznając się z pełnym tekstem raportu.
Kliknij i zobacz pełny raport
Źródło: Bankier.pl