Wyniki finansowe
Suma bilansowa banku wyniosła na koniec 2003 roku 8,78 miliarda złotych, w porównaniu do 6,31 miliarda złotych w 2002 roku, co stanowi wzrost o 39%. Bank wypracował na koniec roku zysk netto w wysokości 86,9 milionów złotych, w porównaniu do 9,8 mln rok wcześniej. Wolumen kredytów udzielonych klientom wyniósł 5,32 miliarda złotych, wzrastając o 40%
w stosunku do ubiegłego roku. Jednocześnie odsetek kredytów w sytuacji nieregularnej wyniósł na koniec 2003 r. 14,47%, przy średniej dla sektora ok. 20,9% (źródło: GINB). Łączna kwota zgromadzonych depozytów zwiększyła się o 42% – do 6,20 miliarda złotych. Fundusze własne banku osiągnęły wysokość 640 milionów złotych. Wynik na działalności bankowej osiągnął wartość 496 milionów PLN w 2003 roku, w porównaniu do 412 milionów PLN w roku poprzednim.
Zwrot na kapitale ROE wzrósł z 2,11% w 2002 roku do 15,71% w roku 2003 (średnia dla sektora 9,7% – wg. Rzeczpospolitej). Wskaźnik kosztów do dochodów (liczony z uwzględnieniem amortyzacji) wyniósł 75%, podczas gdy rok wcześniej sięgał ponad 86%.
Bankowość instytucjonalna
Jednym z kluczowych segmentów rynku jest dla Raiffeisen Bank Polska S.A. sektor MSP. Udział banku w obsłudze firm o rocznych obrotach 3,4 – 20 milionów złotych w ciągu ostatniego roku wzrósł z 9,7% do 14,6%. Liczba obsługiwanych klientów z sektora wzrosła w tym samym okresie o 24%, wolumen udzielonych im kredytów o 51%, a zgromadzonych depozytów o 52%.
Raiffeisen Bank Polska S.A. ma istotny udział w krajowym rynku płatności zagranicznych. Obroty banku z tytułu obsługi płatności eksportowych wzrosły do 14,3 miliarda złotych w 2003 roku, a z tytułu płatności importowych wyniosły 29,4 miliarda złotych. Bank obsłużył transakcje zagraniczne na łączną kwotę 43,7 miliarda złotych. Udział banku w obsłudze krajowego rynku płatności eksportowych wyniósł w ubiegłym roku ponad 7,5%, podczas gdy w obsłudze płatności importowych osiągnął poziom 9%. (źródło: NBP).
Wolumen projektów inwestycyjnych finansowanych przez Raiffeisen Bank Polska S.A. wzrósł
z 603,7 milionów złotych w 2002 roku do poziomu 929,5 milionów złotych, co oznacza przyrost o 54%. Wolumen strukturyzowanych transakcji handlowych zwiększył się
z 163,1 milionów złotych do 235,7 milionów złotych w tym samym okresie, co stanowi wzrost
o 44,6%.
Raiffeisen Bank Polska S.A. umocnił swą pozycję w dziedzinie organizacji emisji instrumentów dłużnych. Od wielu lat bank zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby emisji krótkoterminowych papierów dłużnych. Udział banku w rynku komercyjnych papierów dłużnych wzrósł z 5,3% w roku 2002 do 9,2% w roku 2003. Wartość obrotu instrumentami dłużnymi zrealizowana za pośrednictwem banku wzrosła w 2003 roku do 9,85 miliarda złotych.
Bankowość detaliczna
Bank aktywnie angażuje się w obsługę klientów indywidualnych. Liczba obsługiwanych klientów z tego sektora wzrosła w ciągu ostatniego roku o ponad 47%. Znaczącym osiągnięciem banku było zwiększenie o 17% całkowitego salda depozytów złożonych przez klientów indywidualnych. Na krajowym rynku depozytów bankowych widoczny był w tym okresie trend ujemny, spowodowany przenoszeniem oszczędności z banków do funduszy inwestycyjnych.
Bank wydał w 2003 roku dwukrotnie więcej nowych kart kredytowych niż w poprzednim roku, co wiąże się z rozszerzeniem oferty tego produktu. W 2003 r. Raiffeisen Bank zaproponował klientom konkurencyjnie oprocentowaną kartę VISA Nowa oraz karty affinity National Geographic. Obecnie udział banku w krajowym rynku kart kredytowych wynosi ponad 5%.
Bank planuje dalszy rozwój usług dla klientów detalicznych, a zgodnie z założeniami średnia sprzedaż nowych produktów ma wzrosnąć o 100% – w przypadku kart kredytowych bank planuje zwiększenie ilości wydanych kart o ponad 200% w porównaniu do roku 2003. Obecnie Raiffeisen Bank prowadzi 112 tys. rachunków indywidualnych i obsługuje 61 tys. kart kredytowych (dane na koniec lutego 2004). Oferta dla klientów indywidualnych została niedawno poszerzona o kredyt mieszkaniowy, pożyczkę hipoteczną i kredyt samochodowy. Klienci mają dostęp do usług banku poprzez sieć placówek, Call Center, m-banking (bankowość przez telefon komórkowy) oraz przez internet.
W 2004 roku bank zamierza wprowadzić nowe rodzaje produktów kredytowych, ze szczególnym uwzględnieniem kredytów o charakterze odnawialnym, pozwalających klientowi na elastyczne korzystanie z przyznanych przez Bank środków. Do obecnych kart co-brandowych dołączą nowe, wydawane z nowymi partnerami. Klienci każdej z tych firm będą mogli liczyć na specjalne warunki oferty, dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Do końca 2004 roku bank chce utrzymać stały przyrost sald depozytowych i zwiększyć ich wolumen o ponad 30%. Nowością w ofercie banku będą produkty ubezpieczeniowe i jednostki funduszy inwestycyjnych sprzedawane w oddziałach Raiffeisen Bank.
Wkrótce w ofercie banku pojawi się również specjalny pakiet produktów i usług dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i firm MICRO (o obrotach do 1 mln PLN).
Raiffeisen Bank Polska na tle sektora
W grupie 15 największych banków w Polsce, Raiffeisen Bank Polska był w roku 2003 jedynym bankiem, który odnotował wzrost wyniku na działalności bankowej (o 20,5%). Jednocześnie Raiffeisen osiągnął w tej grupie najwyższy przyrost sumy bilansowej (o 39%, przy średniej dla rynku 4,7%). Pod względem wzrostu zysku brutto oraz zysku netto Raiffeisen Bank zajął
1. miejsce na rynku z wynikiem odpowiednio 528% i 779%. Bank był liderem pod względem wzrostu wolumenu depozytów, a pod względem wzrostu wolumenu kredytów udzielonych klientom uplasował się na 2. miejscu.
*porównanie w tej sekcji wg Rzeczpospolitej
Grupa Raiffeisen w Polsce: Raiffeisen-Leasing i Raiffeisen Faktoring
Raiffeisen Bank Polska S.A. posiada 49,99% udział w Raiffeisen-Leasing Polska S.A. oraz jest wyłącznym udziałowcem Raiffeisen Faktoring Polska Sp. z o.o. Raiffeisen-Leasing Polska S.A. awansował na drugie miejsce w grupie firm leasingowych, Raiffeisen Faktoring zaś utrzymuje drugą pozycję wśród firm specjalizujących się w obsłudze transakcji faktoringowych.
Raiffeisen-Leasing Polska S.A. umacnia silną pozycję w ścisłej czołówce krajowych firm leasingowych. Wartość aktywów oddanych w leasing przez spółkę wyniosła w 2003 roku
1,04 miliarda złotych, co stanowi wzrost o 77,5% w stosunku do 2002 r. Spółka podpisała
9 840 umów leasingowych, o 72% więcej niż rok wcześniej. Tak wysoką dynamikę Raiffeisen-Leasing Polska S.A. osiąga już trzeci rok z rzędu, pomimo spowolnienia gospodarki oraz zaostrzającej się rywalizacji na rynku usług leasingowych. Wysokie wyniki sprzedaży przełożyły się na wzrost zysku brutto o 138% w stosunku do roku ubiegłego. Zysk brutto wypracowany przez spółkę w 2003 roku wyniósł 38 milionów złotych, podczas gdy w roku 2002 –
16 milionów. Raiffeisen-Leasing Polska S.A. posiada obecnie 12% udział w rynku leasingu środków transportu drogowego, 13% udział w rynku leasingu samochodów osobowych i 10% udział w całym rynku leasingu środków ruchomych. W 2003 roku spółka poszerzyła swoją ofertę o leasing nieruchomości oraz zarządzanie flotą samochodową. Obecnie Raiffeisen-Leasing Polska S.A. zatrudnia 239 osób w 33 placówkach na terenie całej Polski.
Silną pozycję na rynku usług finansowych w kraju zajmuje także Raiffeisen Faktoring Polska Sp. z o.o. W 2003 roku Raiffeisen Faktoring wspólnie z Raiffeisen Bank Polska S.A. skupił faktury za łączną kwotę 3,15 miliarda złotych, podnosząc wynik o 21% w porównaniu do ubiegłego roku. Spółka oferuje szereg produktów, spośród których największą popularnością cieszą się: faktoring z regresem, faktoring pełny, wymagalnościowy i powierniczy. W 2003 roku firma poszerzyła swe usługi o tzw. faktoring tajny i zagraniczny.
Raiffeisen Bank Polska S.A. powstał w 1991 roku jako bank ze 100% kapitałem zagranicznym. Wyłącznym akcjonariuszem jest Raiffeisen Zentralbank Österreich AG (RZB AG) poprzez Raiffeisen International Bank–Holding AG (Raiffeisen International). Raiffeisen International jest międzynarodowym holdingiem należącym w 100 proc. do RZB, który zrzesza najważniejsze podmioty zależne Grupy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym przede wszystkim należące do Grupy banki.