Mario Draghi nie powiedział podczas poniedziałkowej konferencji czegokolwiek, co wzbudziłoby zainteresowanie rynków. Dobry sentyment jednak pozostał ze względu na lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Chin. Dobre nastroje przyczyniają się do umocnienia złotego.
Rynek eurodolara od poniedziałku znajduje się w trendzie wzrostowym. Kontynuacja tego ruchu we wtorek jest wynikiem dobrych danych makroekonomicznych z Chin. Dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaż detaliczna wzrosły powyżej oczekiwań ekonomistów i wyniosły w grudniu odpowiednio 12,8 proc. r/r oraz 18,1 proc. r/r. Tym samym małe znaczenie dla rynków miała konferencja Mario Draghiego, prezesa Europejskiego Banku Centralnego, który nie powiedział niczego, czego rynki by już nie wiedziały. Podobnie inwestorzy nie zwrócili uwagi na obniżkę ratingu Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej przez Standard & Poors. Była to konsekwencja wcześniejszej obniżki ocen wiarygodności kredytowej dziewięciu europejskich państw.
Od poniedziałkowego minimum kurs pary euro-dolar wzrósł ponad 140 pipsów. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za euro ok. 1,2742 USD. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,2796 USD. Jego przebicie otwiera drogę do poziomu 1,2850 USD. Analogicznie do poprawy sentymentu na rynku eurodolara, w trendzie wzrostowym znalazły się rynek ropy, złota oraz miedzi. O godz. 8.30 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za baryłkę ropy ok. 112,42 USD, za uncję złota ok. 1662,67 USD oraz za uncję miedzi 3,7437 USD.
Poprawa sentymentu inwestorów skierowała kursy par dolar-złoty i euro-złoty na południe. Najbliższym wsparciem na rynku dolara do złotego jest poziom 3,413 PLN. Analogicznie na rynku euro do złotego takim poziomem jest 4,373 PLN. Przebicie tego kursu otwiera drogę do poziomu 4,337 PLN. O godz. 8.30 płacono za dolara ok. 3,438 PLN oraz za euro ok. 4,384 PLN.
We wtorek wyniki za czwarty kwartał 2011 opublikuje Citigroup i Wells Fargo. Odbędą się aukcje bonów skarbowych w Hiszpanii, Grecji oraz Belgii. Swój dług wyemituje Europejski Fundusz Stabilności Finansowej. Emisja jest ciekawa w kontekście poniedziałkowej obniżki ratingu Funduszu przez Standard & Poors. Dzisiaj rozpoczyna się także misja Troiki (Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy) w Grecji, która będzie przyglądać się postępom reform finansów publicznych w Grecji.
Źródło: Noble Markets