Pracował w hucie do ukończenia 55 lat, a wniosek o świadczenie złożył, mając 60 lat. Ma też długi staż pracy, który wynosi ponad 39 lat, w tym 25 lat pracy w warunkach szczególnych.
Mało wniosków
Wysokość nowej emerytury pomostowej, która jest obliczana według nowych kapitałowych zasad, zależy przede wszystkim od wysokości zgromadzonych po 1999 roku składek w ZUS oraz wysokości zwaloryzowanego kapitału początkowego. Te środki są dzielone przez statystyczną wartość dalszego trwania życia 60-letniej osoby (według tzw. wspólnych tablic trwania życia). Wynosi ona obecnie 245,3 miesiąca.
– Pierwszy ubezpieczony, który otrzymał emeryturę pomostową, nieźle zarabiał, a jego staż pracy był wyjątkowo długi jak na osobę zatrudnioną w tak trudnych warunkach – mówi Anna Sobańska-Waćko, rzecznik prasowy ZUS oddział w Chorzowie.
W Chorzowie na rozpatrzenie czeka jeszcze dziesięć wniosków o emerytury pomostowe. Także w Łodzi wkrótce zostaną przyznane pierwsze takie świadczenia. Ubiega się tam o nie pięć osób.
Z zestawienia przygotowanego dla nas przez ZUS wynika, że w całej Polsce wnioski o emerytury pomostowe złożyło zaledwie 30 osób.
– Wysokość pierwszego świadczenia jest dużo wyższa, niż pierwotnie zakładaliśmy. Także emerytury pomostowe obliczone przez ekspertów ubezpieczeniowych dla maszynistów mających 40-letni staż średnio wyniosą około 2 tys. zł. Te osoby pracowały jednak w wyjątkowo ciężkich warunkach jeszcze na starych parowozach – mówi Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.
Co musi zawierać zaświadczenie o okresach pracy wystawiane przez pracodawcę ? Czy od negatywnej dla ubezpieczonego decyzji w sprawie emerytury pomostowej przysługuje odwołanie ? Do kogo można sie zwrócić, jeśli firma będzie uchylać się od wydania zaświadczenia?
Bożena Wiktorowska
Więcej: Gazeta Prawna 23.02.2009 (36) – str.8