W ciągu najbliższych dwóch lat w naszym kraju wdrożona ma zostać unijna dyrektywa „Pacjenci bez granic”. Otwiera ona drogę do poważnych przekształceń w zakresie dostępu do zagranicznych świadczeń medycznych i rozwoju oferty ubezpieczeń zdrowotnych. Jak będzie to wyglądało w praktyce?
Pacjenci w Polsce wiążą duże nadzieje z przyjęciem unijnej dyrektywy „Pacjenci bez granic”. Wiele osób sugerując się samą nazwą, przyjęło, że umożliwi ona korzystanie z dowolnych lecznic w całej Europie. Jakie w rzeczywistości daje ona możliwości?
„Wdrożenie unijnej dyrektywy jest pierwszym poważnym krokiem do wprowadzenia współfinansowania przez pacjenta i NFZ usług medycznych realizowanych przez prywatne lecznice.” – mówi Marzena Bandurewicz Dyrektor ds. Ubezpieczeń Zdrowotnych w Inter Partner Assistance S.A. – „Zapotrzebowanie na takie rozwiązanie jest obecnie ogromne. Na wizytę do kardiologa trzeba czekać w naszym kraju 3-4 miesiące. Wiele osób chętnie dopłaciłoby niewielką kwotę, by móc skorzystać z usług prywatnej lecznicy, która zapewni jej realizację w znacznie krótszym czasie. Po wdrożeniu dyrektywy pacjent będzie mógł leczyć się w dowolnej placówce medycznej, którą sobie wybierze a NFZ pokryje część wydatków na to leczenie.”
W związku z tym pojawiają się kolejne pytania: Na jakich zasadach będzie odbywało się współfinansowanie usług medycznych przez pacjenta? Czy zmianami zostaną objęte wszystkie usługi?
„NFZ pokryje koszty do wysokości ustalonej w zakontraktowanych przez niego umowach. Pozostałą część dopłaci pacjent. Początkowo zmiany te dotyczyły będą wyłącznie świadczeń ambulatoryjnych. Na współfinansowanie świadczeń szpitalnych trzeba będzie wciąż uzyskać zgodę szefa NFZ. Jest ona wydawana zwykle wtedy, gdy leczenie u specjalisty w szpitalu, który zawarł umowę z NFZ wymaga zbyt długiego oczekiwania lub jest niedostępne w naszym kraju. W takiej sytuacji nie należy spodziewać, że Polacy będą częściej korzystali z usług zagranicznych lecznic, gdyż wyjazd pacjenta na leczenie ambulatoryjne w innym kraju wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które musiałby pokryć z własnej kieszeni – chociażby koszt dojazdu. Poza tym w Polsce jest wystarczająca liczba doskonałych specjalistów w różnych dziedzinach medycyny. Należy jednak ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń przez nich realizowanych.” – odpowiada Marzena Bandurewicz Dyrektor ds. Ubezpieczeń Zdrowotnych w Inter Partner Assistance S.A.
Szanse ubezpieczycieli
Polska jest krajem, w którym spodziewany jest dynamiczny rozwój ubezpieczeń zdrowotnych. Czy przewidywane zmiany, związane z wprowadzeniem dyrektywy „Pacjenci bez granic” wpłyną w jakiś sposób na działalność ubezpieczycieli?
„Z punktu widzenia ubezpieczycieli zmiany nie prowadzą do rewolucji. Wdrożenie dyrektywy umożliwi im jednak stworzenie oferty, gwarantującej pokrycie dopłat do leczenia i organizację wizyty lekarskiej w prywatnej placówce.” – stwierdza Marzena Bandurewicz z Inter Partner Assistance Polska S.A. – „Organizacja wizyty będzie oczywiście domeną firm pełniących role tzw. TPA (np. firmy assistance) – czyli koordynatorów procesu obsługi pacjentów pomiędzy ubezpieczycielami i usługodawcami medycznymi. To one – posiadając sieć partnerów świadczących usługi medyczne – będą w stanie zapewnić pacjentowi pomoc w możliwie krótkim czasie, najbliżej miejsca zamieszkania.”
Swoboda w wyborze placówek medycznych w zakresie ambulatoryjnym postrzegana jest jako pierwszy krok do wprowadzenia zupełnej dowolności w wyborze miejsca leczenia – również w zakresie szpitalnym.Jakie możliwości dałoby rozszerzenie zasad swobodnego wyboru placówki na ten obszar?
„Gdyby nie trzeba było uzyskiwać zgody NFZ na korzystanie ze świadczeń szpitalnych za granicą i byłyby one dostępne na zasadzie współfinansowania przez pacjentów, to powstałby ogromny obszar do zagospodarowania przez ubezpieczycieli.” – wyjaśnia Marzena Bandurewicz z Inter Partner Assistance Polska S.A. – „Pojawiłby się popyt na ubezpieczenia gwarantujące pokrycie wszelkich kosztów w związanych z leczeniem oraz pełną organizację świadczenia. Szybkie wprowadzenie atrakcyjnej dla klientów oferty byłoby możliwe dzięki doświadczeniom firm assistance, które już teraz organizują pomoc medyczną za granicą – m.in. w ramach ubezpieczeń podróżnych.”
Wdrożenie zasad swobodnego wyboru placówki medycznej we wszystkich krajach UE będzie korzystne także dla polskich lecznic. Już teraz z Unii do Polski trafiają pacjenci zza granicy, by korzystać z usług placówek referencyjnych np. w przypadku skomplikowanych operacji ortopedycznych. Dyrektywa pozwala im mieć nadzieję, że zyskają oni kolejnych pacjentów.
Źródło: Inter Partner Assistance