Jeśli mamy budować poczucie wspólnej odpowiedzialności za to, co się wydarzyło i gdzie jesteśmy – takie rozwiązanie jest najbardziej fair – o współfinansowaniu z budżetu funduszu, który ma posłużyć do ratowania frankowców w przypadku gwałtownego wzrostu kursu CHF, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes zarządu ZBP.
Na pytanie o to, dlaczego część spośród propozycji ZBP zakłada wsparcie dla frankowców ze środków publicznych, Krzysztof Pietraszkiewicz mówił: – Trzeba to przedyskutować, czy jest możliwe, w jakiej skali jest możliwe. Jeżeli mamy budować poczucie wspólnej odpowiedzialności za to, co się wydarzyło i gdzie jesteśmy, to takie rozwiązanie jest rozwiązaniem fair.
– Wszyscy w Polsce odnieśliśmy wiele korzyści z tego, że wybudowanych zostało 250 tys. mieszkań, że – realizując te programy mieszkaniowe – przysporzyliśmy do polskiego PKB wiele korzyści, że zostało sfinansowanych z tego powodu bardzo wiele projektów – i wpłynęły środki z podatków, i wpłynęły środki do ZUS-u – uzasadniał szef Związku Banków Polskich współdzielenie odpowiedzialności za pomoc właścicielom kredytów frankowych.
Co na to klienci i KNF?
Co powiedzą na taką propozycję klienci banków? – Ważne jest to, żeby opinia publiczna i wszyscy klienci banków mieli poczucie, że uczestniczą w dobrym rozwiązaniu, w rozwiązaniu fair. A wiemy o tym, że niektórych rozwiązań nie akceptują. Uważają, że nie należy przesadnie ingerować w w tę sytuację, natomiast wsparcia w określonych obszarach należy udzielić. Myślę, że to jest zdrowe i mądre podejście – oceniał Pietraszkiewicz.
– Przewodniczący Jakubiak nie miał zbyt wiele czasu, by zapoznać się z naszą propozycją i chyba nieco przedwcześnie sformułował swoje oceny. Ważne jest to, że powiedział, że jest otwarty na poszukiwanie dobrych rozwiązań – mówi Pietraszkiewicz. Teraz czas na rozmowy ZBP – KNF – MF – UOKiK – a przedstawienie finalnej propozycji przewidywane jest do końca maja.
Bankier.tv