O kredytach studenckich rozmawiamy z Lidią Gielec-Konieczną z Departamentu Klienta Indywidualnego PKO Banku Polskiego
Początek roku akademickiego, to czas w którym banki intensyfikują swoje działania związane z promocją oferty dla studentów. Czy PKO BP też coś planuje?
Lidia Gielec-Konieczna: PKO Bank Polski jest liderem rynku, zarówno jeżeli chodzi o liczbę obsługiwanych rachunków dla studentów jak i udzielanych preferencyjnych kredytów studenckich. W ramach oferty dla tej grupy klientów, wprowadziliśmy zmiany w ofercie preferencyjnego kredytu studenckiego. Od października studenci wnioskujący o taki kredyt w naszym banku, mogą liczyć na szereg ułatwień związanych z jego otrzymaniem i jego obsługą. Dodatkowo proponujemy atrakcyjne, promocyjne warunki cenowe pakietu produktów w ramach Superkonta Student.
Kto może się ubiegać o kredyt studencki?
O preferencyjny kredyt studencki w PKO Banku Polskim? mogą się ubiegać studenci, w tym również doktoranci, bez względu na typ uczelni i niezależnie od tego czy są to studia stacjonarne czy niestacjonarne. Warunkiem, który należy spełnić aby się ubiegać o taki kredyt jest rozpoczęcie studiów przed ukończeniem 25. roku życia. Nowością w ofercie jest możliwość ubiegania się o kredyt osób, które ukończyły studia i rozpoczynają kolejne, przy czym nie korzystały dotąd z preferencyjnego kredytu studenckiego, a swoje pierwsze studia rozpoczęły przed ukończeniem 25. roku życia. Inną zmianą jest również możliwość zawieszenia spłaty kredytu i odsetek na okres do 12 miesięcy w przypadku trudnej sytuacji materialnej. Ułatwienia na jakie mogą liczyć studenci ubiegający się o kredyt to przede wszystkim ograniczenie formalności związanych z wypłatą transz kredytu.
Część studentów może się obawiać, że nie da sobie rady ze spłatą takiego kredytu. Czy słusznie?
Jak sama nazwa wskazuje jest to preferencyjny kredyt i część odsetek spłacana jest z budżetu państwa. Dzięki temu, chociaż kredyt udzielany jest przez bank komercyjny, jego oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne. Odsetki od kredytu spłacane przez studenta to połowa stopy redyskontowej weksli NBP, która obecnie wynosi zaledwie 3,75 proc. Poza tym spłatę kredytu student rozpoczyna dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów, a okres spłaty jest dwa razy dłuższy niż okres, w którym studentowi wypłacane były transze kredytu. To bardzo dobry kredyt z punktu widzenia studenta, któremu zależy na zdobyciu wyższego wykształcenia.
Co musi zrobić student, żeby uzyskać taki kredyt?
Przede wszystkim należy złożyć wniosek o kredyt w jednym z oddziałów banku, które takich kredytów udzielają. Niestety w ostatnich latach ich liczba mocno się skurczyła. Obecnie poza PKO Bankiem Polskim takich kredytów udzielają jeszcze cztery banki, w tym trzy spółdzielcze. Student ma czas na złożenie wniosku do 15 listopada, wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym status studenta oraz dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta osiągniętymi w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku i przedstawić odpowiednie zabezpieczenie kredytu. Po ustaleniu w grudniu tego roku przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego maksymalnej wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta, PKO BP rozpocznie proces przyznawania kredytu, w tym ocenę zabezpieczenia spłaty kredytu. W poprzednim roku akademickim kwota dochodu uprawniającego do otrzymania kredytu studenckiego wynosiła 2500 zł. Umowy o preferencyjny kredyt studencki podpisywane będą do 31 marca przyszłego roku. Student, który otrzyma preferencyjny kredyt studencki, przez 10 miesięcy w roku, maksymalnie przez 6 lat, a w przypadku studiów doktoranckich przez 4 lata – będzie otrzymywał transze kredytu. Wysokość transz w roku akademickim 2010/2011 wynosi 600 zł. Warunkiem wypłat transz kredyt będzie przedstawianie w oddziale PKO BP w terminie do dnia 31 marca i 31 października każdego roku do czasu ukończenia studiów ważnej legitymacji studenckiej albo doktoranckiej.
Kredyty studenckie zostały wprowadzone w celu efektywnego zwiększania pomocy materialnej dla studentów. Czy wymagania jakie stawiają banki odnośnie zabezpieczenia takiego kredytu, głównie w formie poręczenia, nie ograniczają zainteresowania studentów ta ofertą?
PKO BP nie ma zbyt wygórowanych wymagań w zakresie poręczycieli na tle pozostałych banków oferujących kredyty studenckie. Najuboższym studentom poręczenia udziela też państwo – Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. O preferencyjny kredyt studencki w naszym banku ubiega się coraz więcej studentów i coraz większa liczba wnioskujących je otrzymuje. PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem w tym segmencie rynku, z udziałem blisko 84%. W ubiegłym roku akademickim udzieliliśmy blisko 14 tysięcy takich kredytów. Motywuje nas to do rozwijania i ulepszania oferty dla tej szczególnej grupy klientów. Myślę, że w tym roku przyznamy znacznie więcej takich kredytów. Skorzystają na tym przede wszystkim najubożsi studenci, dla których taka pomoc to często jedyna możliwość ukończenia studiów. Z tego też względu ogromnie nas cieszy fakt, że większość studentów zaciąga ten kredyt właśnie w PKO Banku Polskim.
Źródło: Bankier.pl