W listopadowej sesji transferowej OFE, która była przedostatnią sesją przed wprowadzeniem zakazu akwizycji, liczba osób decydujących się na zmianę swojego funduszu emerytalnego wyniosła 130,6 tys. osób. Oznacza to wzrost o +2,2% (+2,8 tys. osób) wobec sesji sprzed trzech miesięcy.
Mimo to w 2011 roku swój fundusz emerytalny zmieniło 573 tys. osób, czyli o blisko -5% mniej niż w 2010 roku. Zauważalny w bieżącym roku spadek liczby transferów w OFE ma związek z obserwowanym spadkiem liczby sprzedawców OFE, zmianą sposobu ich wynagrodzenia oraz wypowiadaniem samych umów akwizycyjnych przez PTE. Wszystkie te działania to wynik zapowiedzianego zakazu akwizycji.
Listopadowa migracja członków otwartych funduszy emerytalnych zakończyła się dodatnim bilansem przejść i odejść dla 6 podmiotów. Podobnie jak podczas sierpniowej sesji transferowej, podczas listopadowej najbardziej skorzystało AEGON OFE i PKO BP Bankowy OFE, które tym razem pozyskały per saldo odpowiednio +19,6 tys. i 10,5 tys. osób. Na trzecim miejscu pod względem dodatniego bilansu transferowego znalazło się natomiast Amplico OFE (+7,6 tys. członków). Dodatnie saldo transferowe, zdołały wypracować jeszcze Generali OFE (+4,2 tys.), AXA OFE (+3,7 tys.) oraz OFE WARTA (+0,7 tys.).
W trakcie listopadowej sesji, tradycyjnie na końcu naszego zestawienia znalazły się największe podmioty, czyli Aviva OFE i ING OFE. Tym razem z funduszy odeszło per saldo odpowiednio -20,1 tys. i
-8,2 tys. osób. Co ciekawe, trzecią od końca pozycję zajęło Nordea OFE, od którego w ostatecznym rozrachunku odeszło -7,4 tys. klientów. Jest to pierwsze ujemne saldo dla tego podmiotu w ciągu ostatnich 3 lat, przy czym jeszcze w sierpniu fundusz ten plasował się w czołówce naszego zestawienia.
Od 2012 roku, w związku z wprowadzeniem zakazu akwizycji, swój dotychczasowy fundusz będzie można zmienić tylko drogą korespondencyjną, po odesłaniu prawidłowo wypełnionego i podpisanego formularza umowy. Taka sytuacja będzie miała negatywny wpływ na liczbę transferów w ramach OFE.
Źródło: Analizy Online