W efekcie zyskali w marcu posiadacze niemałej części funduszy akcji polskich. Słabiej radziły sobie giełdy światowe, które w większości zanotowały spadki, co odbiło się na wynikach funduszy inwestujących na tych rynkach. Klientom funduszy zaszkodziło również dalsze umocnienie się złotego względem amerykańskiego dolara, natomiast wobec euro polska waluta umocniła się. Powody do zadowolenia mieli natomiast posiadacze jednostek funduszy polskich papierów dłużnych, czy gotówkowych, gdyż zdecydowana większość zanotowała wzrost wartości jednostki.
Na ponad 420 jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych wycenianych w różnych walutach i działających w okresie nie krótszym niż miesiąc, blisko połowa wypracowała dodatnie stopy zwrotu. W pierwszej dziesiątce znalazło się kilka funduszy
zamkniętych wycenianych raz na miesiąc bądź kwartał. Poza tym, podobnie jak w lutym, najlepiej poradziły sobie fundusze z oferty
Superfund TFI, które mogą zarabiać zarówno na wzrostach, jak i na spadkach (produkty hedgingowe należące do grupy
mieszanych zagranicznych). W pierwszej dwudziestce najbardziej zyskownych inwestycji w marcu, zajmują one 11 miejsc.
Inwestujący najbardziej agresywnie Superfund SFIO subfundusz C zarobił dla swoich klientów +9,6% w USD lub +4,8% w PLN.
Po 4 miesiącach spadków na warszawskiej giełdzie, marzec przyniósł wzrosty części indeksów. Główny indeks warszawskiej giełdy WIG zyskał +1,0% (wobec -0,5% w lutym), zaś indeks blue-chipów WIG20 wzrósł o +1,8%. Nieco słabiej zachowały się spółki mniejsze – indeks spółek o średniej kapitalizacji mWIG40 co prawda zwiększył swoją wartość o +1,0%, jednak miernik koniunktury w segmencie najmniejszych spółek sWIG80 zakończył miesiąc na minusie, tracąc -2,6% (+1,7% w lutym). Spośród indeksów sektorowych najwięcej zyskał WIG-banki (+7,1%), głównie dzięki akcjom banku Pekao SA, którego akcje podrożały o 12,1%. Na plusie zakończyły miesiąc również indeksy: WIG-deweloperzy +2,3%, WIG-paliwa +1,8% oraz WIG-info +1,2%. Pozostałe sektory straciły na wartości, w tym najwięcej TECHWIG -3,4%. Charakterystyczny dla marca był spadek aktywności inwestorów, a co za tym idzie niski poziom obrotów, dotykający głównie małe i średnie spółki.
Mimo wzrostów głównych indeksów giełdowych, fundusze akcji polskich uniwersalnych w marcu straciły na wartości średnio -0,7%, zaś akcji małych i średnich spółek -1,1%. Były to wyniki słabsze od naszego benchmarku, składającego się w 75% z wyników indeksu WIG i 25% wyników indeksu rynku pieniężnego, który wzrósł w marcu o +0,9%. Jednak 7 funduszom udało się go pokonać, a najlepszy wynik wypracował Allianz FIO Subfundusz Allianz Akcji Plus, którego jednostka wzrosła o +3,3%. Z
funduszy akcji małych i średnich spółek najwyższą stopę zwrotu wypracował Noble Funds FIO Subfundusz Noble Fund Małych i Średnich Spółek (+2,6%). Na 50 funduszy akcji polskich, 31 wypracowało ujemną stopę zwrotu, sięgającą w przypadku SKARBIEC FIO Subfundusz Akcji SKARBIEC-AKCJA -4,7%.
Znacznie gorzej poradziły sobie w minionym miesiącu fundusze akcji zagranicznych. Na giełdach światowych panowały zmienne nastroje. Na początku miesiąca indeksy giełd amerykańskich znalazły się nawet poniżej styczniowych dołków, czyli najniżej od półtora roku. Sytuacja uległa poprawie po wpompowaniu przez FED 200 mld dolarów na rynek finansowy, czy w wyniku spadku
cen ropy, który został odebrany jako korzystny dla gospodarki. Jednak słabe dane makroekonomiczne z końca miesiąca dotyczące między innymi sprzedaży nowych domów były impulsem do realizacji zysków. W marcu wartość indeksu Dow Jones Industrial Average spadła o symboliczne -0,03%, a S&P500 o -0,6%. Słabsze nastroje panowały na parkietach Starego Kontynentu, gdzie indeks DJ Euro Stoxx 50 zniżkował o -2,6%, zaś niemiecki DAX o -3,2%. Spadki odnotowały również giełdy naszego regionu: węgierski BUX zniżkował o -7,6%, bułgarski SOFIX o -12,8%, a turecki ISE100 aż o -13,3%. Na wartości traciły również indeksy azjatyckie, głównie w pierwszej połowie miesiąca. Indyjski BSE30 znalazł się o -11,0% poniżej lutowego poziomu zamknięcia, indeks giełdy w Hong Kongu spadł o -6,1%., a chiński CSI300 -18,9%. Również japoński Nikkei225 sporo stracił, łącznie -7,9%.
W obliczu tych danych nie dziwią straty jakie poniosła większość funduszy lokująca aktywa na tych rynkach. Dodatkowo wynikom zaszkodziło osłabienie się dolara wobec złotówki aż o -3,7%. W efekcie zaledwie 9 funduszy akcji zagranicznych odnotowały zyski, w tym najwięcej wzrosła na wartości wyceniana w USD jednostka funduszu PKO/Credit Suisse ŚFW SFIO Subfundusz Rynków Wschodzących +3,8%. W przypadku pozostałych funduszy, niejednokrotnie straty były znaczne, sięgające w przypadku Allianz Globalny SFIO Subfundusz Allianz BRIC (EUR) -13,9%. Średnie spadki dla poszczególnych grup wahały się w przedziale od -5,1% dla funduszy lokujących w akcjach emerging markets do -6,6% w przypadku funduszy akcji zagranicznych globalnych.
Na osłabieniu się dolara straciły również fundusze dolarowych papierów dłużnych, których jednostki poniosły straty rzędu średnio -3,8% przy wycenie w PLN, natomiast wyceniane w dolarach straciły już znacznie mniej -0,1%. Straty poniosła również większość funduszy eurowych papierów dłużnych, średnio -0,6% w EUR i -0,4% w PLN (wynik lepszy dzięki umocnieniu się EUR o +0,2%).
Zdecydowanie lepiej poradziły sobie w marcu fundusze polskich papierów dłużnych oraz gotówkowe. Pierwsze z nich zyskały dzięki temu, iż na krajowym rynku papierów dłużnych po słabym lutym, w marcu można było zarobić. Indeks IROS, mierzący stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, zyskał +0,49%. W tym czasie Indeks Rynku Pieniężnego, oparty o jednomiesięczną stawkę WIBID, zwiększył swą wartość o +0,47%. Najlepiej w minionym miesiącu
wypadły papiery o najdłuższych terminach do wykupu. Subindeks obligacji 10-letnich wzrósł o +0,57%, zaś subindeks 5-latek zyskał 0,55%.
Najsłabiej zachował się subindeks obligacji 2-letnich, który w ciągu miesiąca zyskał +0,43%. Na 33 fundusze polskich papierów dłużnych, jedynie 2 odnotowały straty, zaś najwięcej zyskała na wartości jednostka BPH FIO Obligacji 2 +1,4%. Średni zysk dla grupy był zbliżony do benchmarku i zamknął się na poziomie +0,48%. Niewiele mniej zyskały fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, średnio +0,38%.
W marcu zarobili również posiadacze jednostek ponad połowy funduszy stabilnego wzrostu, choć średni wynik był ujemny -0,1%. Największy zysk przyniosła inwestycja w jednostki funduszu FWP PKP SFIO +1,6%, natomiast wśród funduszy uniwersalnych – SKOK FIO Stabilny Zmiennej Alokacji +0,6%. Wynik ten był identyczny z wynikiem benchmarku, składającego się w 20% z wyników indeksu WIG i 80% indeksu obligacji. Nieco słabiej poradziły sobie fundusze, które większą część aktywów inwestują na rynku akcji, czyli mieszane (zrównoważone i aktywnej alokacji), które średnio straciły -0,3%. Wynik ten był znacznie słabszy od
benchmarku składającego się w 50% z wyników indeksu WIG i 50% wyników indeksu obligacji, który zyskał na wartości +0,8%. Pięciu funduszom udało się go jednak pokonać, a najwyższą stopę zwrotu wypracował zarządzający PZU FIO Optymalnej Alokacji +1,6%. Na 29 funduszy, 19 poniosło jednak straty, w tym najwyższą odnotował fundusz Arka BZ WBK Zrównoważony FIO -2,5%.
W marcu zyskali posiadacze większości funduszy z ochroną kapitału, których wyniki znalazły się w przedziale od -3,2% w przypadku certyfikatu PKO/CS Bezpieczna Lokata I FIZ (wyceniany raz na kwartał) do +0,5% w przypadku jednostki Pioneer Zabezpieczony Rynku Polskiego SFIO. Zagraniczne fundusze z ochroną kapitału, wszystkie o charakterze zamkniętym, wypracowały natomiast wyniki od -3,1% (KBC Polska 2012 FIZ) do +4,5% (KBC Dalekowschodni FIZ).