Pomimo odreagowania, jakie na warszawskim parkiecie nastąpiło w drugiej połowie miesiąca, stopy zwrotu w lipcu nie są zachwycające choć dla całego rynku można je określić mianem przyzwoitych. Szeroki indeks WIG wzrósł o +3,06%, a indeks dużych spółek WIG20 zyskał +6,23%. Poprawa nastrojów ominęła segment średnich i małych spółek. Lepsze wyniki osiągnęły spółki o większej kapitalizacji, ale dobry wynik WIG20 to głównie zasługa banków. W lipcu subindeks WIG-banki wzrósł o +13,6%. Bardzo dobrze wypadł również segment telekomów. Obrazujący koniunkturę w tym segmencie subindeks WIG-telekomunikacja wzrósł o +11,2%. Pozostałe branżowe mierniki koniunktury, za wyjątkiem subindeksu WIG-paliwa (+3,6%) nie mogą zaliczyć ostatniego miesiąca do udanych. Spółki deweloperskie, budowlane i informatyczne zaliczyły 4 z rzędu miesiąc spadków. Najdłuższa negatywną serię posiada segment spółek medialnych, który traci nieprzerwanie od 7 miesięcy. W ujęciu procentowym największy spadek w lipcu wykazał segment spółek deweloperskich. Subindeks WIG-deweloperzy stracił -9,6%. Na tle rynków regionu polska giełda wypadła jednak dobrze.
Najlepiej poradziły sobie fundusze akcji polskich (AKP_UN), które wypracowały najwyższą średnią stopę zwrotu. Kolejne miejsca zajęły fundusze mieszane (MIP_UN), dłużne (PDP_UN), stabilnego wzrostu (SWP_UN) oraz mieszane europejskich rynków rozwiniętych (MIZ_EU). Ponadto w czołówce znalazły się fundusze rynku pieniężnego (RPP_UN) oraz gwarantowane (OKP_GW), które jeszcze przed miesiącem jako jedyne prezentowały dodatnie stopy zwrotu.
Spośród 863 funduszy, które działały przynajmniej miesiąc, wzrost jednostki w lipcu zanotowało 543. Tym razem czołówkę miesięcznego zestawienia tworzą fundusze akcji zagranicznych spółek sektorowych. Liderem z wynikiem +12,3% został fundusz ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego Plus UFK (AEGON, AXA, Nordea). Kolejne pozycje zostały zdominowane przez fundusze inwestujące w regionie Indii. Tutaj najlepiej wypadł wyceniany w EUR Franklin India (AEGON, PZU) z wynikami odpowiednio +8,2% oraz +8,1%. Te same fundusze, z tym że wyceniane w USD, zajęły miejsca kolejne wypracowując wyniki słabsze o 1,1 pkt proc.
Nie tylko w regionie, ale i na globalnych rynkach akcji prym wiodła Turcja. Wskaźnik giełdy w Stambule, ISE100, wzrósł o +20,26%. Żaden z pozostałych indeksów nie był w stanie zbliżyć się do tego wyniku. Poprawa sytuacji miała miejsce również na rynkach azjatyckich, ale tamtejsze wzrosty miały charakter selektywny. Indyjski indeks BSE30 wzrósł o +6,6%, Hang Seng z Hong Kongu zyskał +2,8%, a chiński CSI300 +0,5%. Spadki odnotowała za to giełda w Korei Południowej, której indeks Kospi stracił -4,6%.
Na europejskich rynkach wschodzących zabrakło jednomyślności. Oprócz polskiego i tureckiego parkietu na plusie miesiąc zakończyły także Węgry (BUX +8,9%) i Słowacja (SAX +4,3%). Na pozostałych giełdach Emerging Europe obserwowaliśmy spadki. Najwięcej straciła giełda w Bułgarii (Sofix -10,8%) i Rosji (RTS-14,8%). Spadki na rynku ropy, które w lipcu wyniosły -11,6%, obok moskiewskiego parkietu pociągnęły do dołu także brazylijski indeks Bovespa, który stracił po raz drugi z rzędu, tym razem -8,5%.
Na rynkach rozwiniętych zapanowała stagnacja. Indeks amerykańskich blue chipów stracił -1,0%, indeks DJ EuroStoxx 50 zyskał jedynie +0,4%, a japoński Nikkei225 spadł o -0,8%. Gorzej wyglądała sytuacja w krajach Europy Zachodniej, gdzie dodatnią stopą zwrotu mógł się, co prawda pochwalić niemiecki DAX +1,0%, ale główne indeksy brytyjskie, francuskie, czy austriackie zakończyły miesiąc na minusie.
W lipcu najwięcej stracili uczestnicy funduszy kapitałowych inwestujących poza granicami Polski. Najgorzej poradziły sobie fundusze z grupy akcji zagranicznych sektora nieruchomości (AKZ_RE), których jednostka średnio w lipcu spadła o -6,97%. Najmniej stracili natomiast posiadacze jednostek funduszy inwestujących na rynkach akcji europejskich rynków wschodzących AKZ_NE (-2,47%). W pierwszej grupie, AKZ_RE, najlepszym funduszem okazał się Nordea UFK – Schroders Nieruchomości (-3,5%), a najgorszym Gerling – UniSektor Nieruchomości Nowa Europa UFK (-12,1%).
W grupie funduszy akcji europejskich rynków wschodzących najwyższą stopę zwrotu (+3%) wypracowały AXA – PKO/CS Akcji Nowa Europa UFK i Polisa-Życie PKO/CS Akcji Nowa Europa UFK, najsłabszy wynik (-10,9%) stał się udziałem funduszu UniAkcje Nowa Europa UFK, dostępnego w programach inwestycyjnych AXA, HDI-Gerling, PZU i UNIQA.
W lipcu najwięcej zyskały fundusze inwestujące na rynku akcji polskich (AKP_UN) – ich jednostki wzrosły na wartości średnio +1,6%. Na 122 funduszy inwestujących w tym segmencie rynku, 17 poniosło w lipcu straty. Najwięcej zyskała Compensa Akcji wypracowując wynik +6,2%. Najniższą stopę zwrotu, rzędu -6,5%, prezentuje natomiast fundusz Generali – ING Akcji UFK. Na rynku akcji nie najlepiej poradziły sobie natomiast fundusze akcji polskich małych i średnich spółek, które odnotowały średni spadek na poziomie -4,17%. Na 5 funduszy przynależących do tej grupy żaden, nie zdołał wypracować dodatniego wyniku. W ramach tej grupy funduszy najlepiej poradził sobie BPH Akcji Dynamicznych Spółek UFK (Aspecta, Gerling) z wynikiem -3,7%. Najsłabsza stopa zwrotu stała się udziałem funduszu Warta KBC Akcji Małych i Średnich Spółek UFK (-4,9%).
Dobrą koniunkturę w tym samym czasie wykorzystały także fundusze mieszane uniwersalne (średnia dla grupy MIP_UN wyniosła +1,49%) oraz fundusze stabilnego wzrostu, które wypracowały wynik na poziomie +1,26%. W pierwszej grupie najlepiej, ze stopą zwrotu +3,5%, wypadł fundusz PZU – SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji UFK, najsłabiej zachował się natomiast Royal Aktywnego Inwestowania UFK, wypracowując wynik -6,4%. Wśród funduszy stabilnego wzrostu najlepiej poradził sobie Cardif Aktywny UFK (+3,2%). Najsłabiej, z wynikiem -1,7%, wypadł PZU – db stabilnego wzrostu (PLN) UFK.
Na krajowym rynku długu mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen obligacji lipcu. Wskaźnik IROS obrazujący zachowanie benchmarkowych obligacji skarbowych zyskał +1,92%. Najwięcej zyskały obligacje z długim terminem do wykupu, a najmniej te z krótkim duration. Subindeks dziesięciolatek IROS-10 wzrósł +3,12%, a subindeks IROS-2 zyskał +1,18%. W lipcu spadła rentowność obligacji, ale ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, nie oznacza końca kontynuacji cyklu podwyżek stopy procentowej w Polsce. Oparty o jednomiesięczną stawkę WIBID, Indeks Rynku Pieniężnego odwzorował wynik z czerwca wzrastając ponownie o dokładnie +0,51%. W konsekwencji fundusze dłużne uniwersalne (PDP_UN) średnio zyskały na wartości +1,33%, a gotówkowe i pieniężne (RPP_UN) +0,49%.
Zarówno w pierwszej, jak i drugiej grupie funduszy nie znalazł się żaden z ujemną stopą zwrotu. W sumie na 86 funduszy tylko 10 udało się pobić nasz benchmark IROS, który mierzy stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym (+1,92%). Najlepszy wynik (+2,4%) w grupie funduszy dłużnych wypracował SEB 5 Obligacji Skarbowych UFK (Gerling, Uniqa). Najgorzej wypadł natomiast fundusz Generali – SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych UFK, który odnotował wynik na poziomie +0,26%. Wśród funduszy gotówkowych i pieniężnych prym wiedzie Millenium Pieniężny UFK (Aspecta, PZU) z wynikiem na poziomie +0,8%. Najsłabiej, z wynikiem +0,2%, poradził sobie Ergo Hestia Bezpiecznego Inwestowania UFK.