Co ciekawe, słaba koniunktura na rynku krajowych obligacji wraz z symbolicznymi wzrostami na krajowym rynku akcji doprowadziły do rzadko spotykanej sytuacji, w której średnia stopa zwrotu dla funduszy mieszanych (MIP_UN) i stabilnego wzrostu (SWP_UN) była ujemna, pomimo dodatniego wyniku osiągniętego przez produkty z grupy akcji polskich (AKP_UN). Ponadto, tak jak przed miesiącem, w czołówce polskich funduszy znalazły się fundusze rynku pieniężnego (RPP_UN) oraz gwarantowane (OKP_GW).
Spośród 776 funduszy, które działały przynajmniej miesiąc, wzrost jednostki w maju zanotowało 423. Tym razem czołówkę miesięcznego zestawienia tworzą fundusze wyceniane w walutach obcych. Liderem z wynikiem +13,5% został fundusz AEGON UFK – BlackRock Latin American Fund (EUR). Dostępny w Aegonie ten sam fundusz wyceniany w USD osiągnął wynik +9,1%. Kolejne pozycje zostały zdominowane przez fundusze inwestujące w regionie Nowej Europy. Tutaj najlepiej wypadł Skandia UFK – BlackRock Emerging Europe Fund (EUR) z wynikiem +13,1%. Dostępny również w Aegonie unit-linked „podpięty” pod ten sam zagraniczny fundusz osiągnął wynik słabszy o 10 pkt bazowych.
W maju nie zawiodły giełdy, na których dominującą rolę odgrywają spółki surowcowe. Bez wątpienia największe wzrosty w maju wypracował rynek rosyjski. Moskiewski indeks RTS wzrósł w tym okresie o +15,9%. Niewiele słabiej wypadła giełda brazylijska, która kontynuowała wzrost z poprzedniego miesiąca (Bovespa +7,0%). W ujęciu globalnym rynki rozwinięte zachowywały się bardziej jednorodnie i nie było na nich tak dużej rozbieżności stóp zwrotu jak na rynkach wschodzących. Na parkietach azjatyckich wzrósł indeks koreański (Kospi +1,5%) oraz indeks singapurski (STI +1,5%). Pozostałe główne azjatyckie rynki wschodzące były na minusie. Chiński CSI300 spadł o -8,8%, Hang Seng o -4,7 a indyjski BSE30 o -5,0%. Na europejskich rynkach wschodzących silną przecenę odnotowała giełda w Stambule, jej indeks ISE100 spadł o -8,1%. Słowacki indeks PX50 zyskał w maju +4,7%, bułgarski SOFIX +10,7%, a wycena węgierskiego indeksu BUX nie uległa zmianie.
W przypadku rynków rozwiniętych najmocniej wzrosły indeksy giełdy niemieckiej (+2,1%) i austriackiej (+3,0%). Indeks europejskich gigantów DJ Euro Stoxx 50 zakończył miesiąc z -1,2% spadkiem. Odwrotnie zachował się amerykańskich indeks spółek o dużej kapitalizacji S&P500, który zyskał +1,1%. Pozytywnie zaskoczył japoński Nikkei 225, który powtórzył dobry wynik z poprzedniego miesiąca wzrastając o +3,5%.
W maju najwięcej zyskały fundusze inwestujące w akcje krajów tzw. Nowej Europy, których jednostki wzrosły na wartości średnio +4,11%. Najwięcej zyskał Aspecta (Uniqa, PZU)– UniAkcje Nowa Europa UFK (+9,32%). Żaden z 10 funduszy inwestujących na tym rynku nie poniósł w maju straty. Dobrą koniunkturę w tym regionie wykorzystały także fundusze mieszane zagraniczne Nowa Europa (średnia dla grupy MIZ_NE wyniosła +0,87%). Na symbolicznym plusie zakończyły miesiąc również fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych (AKZ_GL), które średnio wzrosły o +0,11%. Najlepszy z nich – Compensa – ARTS BEST Momentum UFK zyskał w maju +1,41%. Pozostałe grupy funduszy akcji zagranicznych odnotowały w maju straty. W sumie na 164 unit-linków z segmentu AKZ, 91 zakończyło maj na plusie. Najlepiej z wynikiem + 13,5% poradził sobie AEGON UFK – BlackRock Latin American Fund (EUR), a z tych, które poniosły straty, najsłabiej wypadł fundusz Nordea UFK – Fidelity Akcji Indyjskich (-8,8%).
Na tle zmian w naszym regionie, warszawski parkiet wykazał w maju relatywną słabość. Trzeci miesiąc z rzędu warszawskie indeksy nie odnotowały istotnych zmian. Ich stopy zwrotu były na symbolicznym ujemnym poziomie. Szeroki indeks WIG spadł o -0,14%, a indeks blue-chipów WIG20 stracił -0,59%. Najlepszą inwestycją ubiegłego miesiąca były banki. Indeks WIG-banki wzrósł +5,8%, podczas gdy pozostały indeksy branżowe były w maju na minusie. W przypadku WIG-media strata wyniosła aż -9,2%. W sektorze małych i średnich spółek spadki były większe niż na szerokim rynku i w przypadku indeksów sWIG80 i mWG40 wyniosły odpowiednio,-3,1% oraz -2,7%.
W konsekwencji fundusze akcji polskich uniwersalnych średnio zyskały na wartości +0,24%, a polskie fundusze mieszane uniwersalne (MIP_UN) oraz stabilnego wzrostu (SWP_UN) straciły odpowiednio -0,01% oraz -0,23%. Najwięcej straciły natomiast fundusze akcji małych i średnich spółek, których wyceny spadły przeciętnie o -3,22%.
W sumie na 121 funduszy akcji polskich, 74 udało się pobić nasz benchmark (+0,02%) składający się w 75% z wyników WIG i w 25% z indeksu rynku pieniężnego. Najlepszy wynik wypracował AEGON (Aspecta, AXA, Europa, Gerling, PZU, Skandia, Uniqa) – DWS Akcji UFK (+2,1%), z grupy akcji polskich uniwersalnych (AKP_UN). Pozostałych 47 funduszy odnotowało straty, które w przypadku funduszu PZU – PZU Małych i Średnich Spółek UFK sięgnęły -5,1%. W grupie funduszy akcji polskich uniwersalnych najsłabiej, z wynikiem -2%, wypadł Skandia – ING Akcji UFK.
Co ciekawe w miesiącu maju zaraz po funduszach inwestujących w akcje krajów tzw. Nowej Europy najlepiej wypadły polskie fundusze rynku pieniężnego (+0,36%) oraz polskie fundusze ochrony kapitału z gwarancją (+0,24%). W pierwszej grupie najlepiej wypadł fundusz Skandia Gwarancja na Nobla (+0,55%), w drugiej zaś Royal Gwarantowanego Zysku UFK z wynikiem +0,58%.
Nie tylko polski rynek akcji nie dał wielu okazji do zarobku. Również rynek długu zakończył miesiąc na minusie. Indeks IROS, mierzący stopy zwrotu benchmarkowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym, stracił w maju -0,59%, wobec kwietniowego wzrostu na poziomie +0,62%. W tym samym okresie Indeks Rynku Pieniężnego, który oparty jest o jednomiesięczną stawkę WIBID wzrósł o +0,49%. W maju straciły wszystkie obligacje, najsłabiej poradziły sobie papiery o najdłuższych terminach do wykupu – subindeks obligacji dziesięcioletnich, IROS-10, spadł o -1,53%. Najmniej straciły na wartości obligacje o najkrótszym terminie do wykupu: IROS-2 spadł o -0,03%. Obligacje z 5-letnim terminem do wykupu wykazały natomiast stratę na poziomie -0,78%.
Mimo słabego zachowania rynku obligacji, aż 70 na 88 funduszy polskich papierów dłużnych zdołało pobić nasz benchmark (wspomniany powyżej IROS). Najlepiej poradził sobie Aspecta (Gerling, Skandia, Uniqa) – SEB2 Obligacji i Bonów Skarbowych UFK (+1,0%). Najsłabiej, z wynikiem -1%, wypadł natomiast fundusz Skandia – Allianz Obligacji UFK. Jednostki funduszy należące do tej grupy średnio w maju poniosły straty rzędu -0,35%.