Od dziś wszyscy Polacy mogą zarejestrować domenę europejską ze znakami narodowymi. To kolejny ważny krok, który wpływa na rozwój polskiego rynku domen internetowych.
Przez ponad 3 lata, czyli od momentu rozpoczęcia wolnej rejestracji domeny .eu, w całej Unii Europejskiej zarejestrowano blisko 3,1 miliona adresów z takim rozszerzeniem (źródło: EURid.eu). Polacy w tej chwili zajmują 5 miejsce wśród wszystkich państw UE, z liczbą ponad 175 tysięcy zarejestrowanych adresów z rozszerzeniem .eu. Warto zaznaczyć, że końcówka ta jest trzecią po .pl (ok. 1,1 mln) i .com.pl (ok. 287 tys.) najbardziej popularną domeną w Polsce (źródło: DNS.pl).
Dotychczas potencjał, jaki niesie za sobą użytkowanie domeny europejskiej został doceniony przez polskich Internautów, o czym świadczy liczba zarejestrowanych adresów. Dodatkowa sposobność rejestracji adresu .eu wraz z tzw. ogonkami (np. ą, ę, ź) otwiera nowe możliwości dla użytkowników Sieci. Adresy z polskimi znakami diakrytycznymi charakteryzują się dużą unikalnością, a co za tym idzie są łatwiejsze do zapamiętania dla potencjalnych klientów. Ogromne znaczenie ma również liczba wolnych nazw adresów internetowych, o które firmy mogą powiększyć swoje portfolio domenowe. Domena .eu to znakomite rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą być postrzegane, jako nowoczesne, otwarte na nowe trendy i na rynki zagraniczne.
Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt podkreśla: „Otwarcie rejestracji domen .eu ze znakami narodowymi to ważny punkt w historii Internetu. Według danych podanych przez EURid, operatora domeny .eu w ostatnim roku nastąpił 10% wzrost liczby jej rejestracji. Dzięki wprowadzeniu domen IDN w rozszerzeniu .eu liczba ich rejestracji może wzrosnąć. Polacy są coraz bardziej świadomi potencjału jaki daje posiadanie dobrego adresu w Sieci. Dostrzegają również zagrożenia płynące z nieodpowiedniej ochrony domen. Dlatego rejestrację domeny .eu z tzw. ogonkiem można traktować również jako zabezpieczenie głównego firmowego adresu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przedsiębiorstw, w których nazwie lub nazwie produktu i usługi występują polskie znaki diakrytyczne”.
Rejestracja domeny europejskiej nie wiąże się z dużymi wydatkami. Najwięksi Polscyregistrarzy oferują liczne promocje. Przykładowo w nazwa.pl rejestracja adresu w domenie .eu kosztuje jedynie 19,90zł netto.
Źródło: NetArt