Spada zainteresowanie ubezpieczeniami antypodatkowymi, które gwarantują 3-4 proc. roczną stopę zwrotu. Klienci wolą obiecujące wyższe zyski ubezpieczenia z funduszem inwestycyjnym. Towarzystwa, które w porę nie wprowadziły ich do swojej oferty, tracą udziały w rynku i zajmują gorsze miejsca w rankingach. Nie ma to jednak większego przełożenia na wyniki finansowe firm, gdyż zysk z polis antypodatkowych to ułamek procentu od zainwestowanej przez klienta kwoty.
Największe spadki przychodów zanotowały w I kwartale: Metlife, Geling, Uniqa, FinLife i Winterthur. Wszystkie tłumaczą to mniejszym zainteresowaniem tzw. polisami antybelkowymi. Swoją pozycję w tym segmencie obroniła tylko Europa Życie, która nawet zanotowała wzrost przychodów. Prezes firmy Jacek Podobna zapowiada jednak, że towarzystwo będzie próbowało wprowadzić innego rodzaju ubezpieczenia, żeby nie uzależniać swoich przychodów od jednego źródła.
Tak zrobiła już np. Nordea, która z polis antypodatkowych zebrała w I kwartale 37 mln zł, czyli podobną kwotę jak rok wcześniej. Towarzystwo rośnie dzięki ubezpieczeniu Nordea Inwestor sprzedawanym za pośrednictwem Nordea Bank czy GE Money Bank – czytamy.