Jeden z ważniejszych punktów wtorkowych obrad Ecofinu (unijnej rady ministrów ds. finansów i ekonomii) dotyczył ponadgranicznych fuzji na rynku usług finansowych. Raport przedstawił ministrom komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.
Konkluzje raportu były łatwe do przewidzenia: łączenie się banków, towarzystw ubezpieczeniowych i inwestycyjnych napotyka w Europie na spore przeszkody – w tym także ze strony władz narodowych.
Ostatnie miesiące przyniosły kilka przykładów takich utrudnień. Najgłośniejszy zdarzył się we Włoszech. Szefowi włoskiego banku centralnego Antonio Fazio zarzuca się, że próbował zablokować przejęcie banku Antonveneta przez holenderskiego ABN Amro.
Także w Polsce łączące się banki (niemiecki HVB i włoski UniCredito) natknęły się na kłopoty z uzyskaniem zgody władz bankowych na realizację transakcji. I to mimo że wcześniej została ona pozytywnie oceniona przez Komisję Europejską, strażnika konkurencji na unijnym rynku.
Już trzeci raz w ostatnim czasie stanowisko polskiego rządu w kwestiach gospodarczych wywołuje duże zdziwienie w Brukseli. W ubiegłym tygodniu Komisja z niepokojem odnotowała, że Polska jest jedynym nowym krajem członkowskim, który nie ustalił daty planowanego wejścia do euro.