Przemysław Sobieszczuk, założyciel oraz Prezes Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk, na co dzień specjalista ds. HR w ING Banku Śląskim, otrzymał wyróżnienie „Człowiek bez barier 2009″.
– Jesteśmy dumni, że Przemek pracuje właśnie z nami. Poza tym, że jest świetnym fachowcem jest również ciepłym i wrażliwym człowiekiem, który tak wiele robi dla innych. Jest dla nas wzorem do naśladowania. Cieszymy się, że otrzymał to wyróżnienie, bo w pełni na nie zasługuje – powiedziała Grażyna Sobota, przełożona Przemka, dyrektor Departamentu Polityki Personalnej i Rozwoju w ING Banku Śląskim.
– Otrzymane wyróżnienie stanowi dla mnie potwierdzenie, że moje działania mają sens a niepełnosprawny nie oznacza wykluczony. Daje mi to jeszcze większą wiarę we własne siły i motywuje do dalszej pracy, szczególnie na rzecz osób, które potrzebują wsparcia – powiedział Przemysław Sobieszczuk, wyróżniony w konkursie „Człowiek bez barier 2009″.
Przemysław Sobieszczuk
Ma 31 lat, pochodzi z Piekar Śląskich i pracuje w ING Banku Śląskim w Katowicach, jako specjalista ds. HR. Ukończył politologię w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu (wydział w Chorzowie). Choruje na niezwykle rzadką chorobę dermatologiczną – Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka.
W 2004 roku, Przemysław założył Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk, które pomaga dzieciom i rodzinom dotkniętym EB. W 2005 roku, Stowarzyszenie zorganizowało I Ogólnopolski Kongres Chorych na EB. Kongres ten zapoczątkował coroczne spotkania osób z EB z lekarzami specjalistami. Z kolei w 2008 roku, odbył się I Ogólnopolski Motylkowy Festiwal Radości – spotkanie integracyjne dla dzieci z EB. Dzięki staraniom Przemysława i jego Stowarzyszenia, Epidermolysis Bullosa została wpisana na krajową listę chorób przewlekłych, a opatrunki dla chorych na EB są refundowane.
Konkurs „Człowiek bez barier”
Konkurs organizowany jest od 2003 roku, a jego celem jest promowanie postaw osób niepełnosprawnych, które przełamują bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności, aktywnie uczestniczą w życiu publicznym i społecznym, pomagają potrzebującym oraz stanowią wzór postępowania dla innych ludzi.
Patronat honorowy nad konkursem objęła małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska, patronat merytoryczny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski natomiast patronat instytucjonalny pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda.
Źródło: ING Bank Śląski