Obecnie klienci Banku BPS i zrzeszonych Banków Spółdzielczych mogą bez prowizji wypłacać pieniądze z sieci 1984 bankomatów w Polsce. 694 urządzenia, to bankomaty własne Banków Spółdzielczych i Banku BPS, bardzo często zlokalizowane w małych miejscowościach. Posiadacze kart Zrzeszenia BPS bez opłat wypłacą pieniądze również z bankomatów Gospodarczego Banku Wielkopolski i Mazowieckiego Banku Regionalnego oraz zrzeszonych w nich Banków Spółdzielczych, a także Kredyt Banku i BGŻ.
Posiadacze POL-konta w Banku BPS za transakcje w maszynach pozostałych banków zapłacą jedynie 4 zł. Ustalenie stałej opłaty, niezależnej od kwoty transakcji, sprawia, że klienci zawsze wiedzą jakimi kosztami zostaną obciążeni przez bank.
– W związku z tym, że do dyspozycji posiadaczy naszych kart jest tak duża sieć bankomatów, nasi klienci bardzo rzadko wypłacają gotówkę z urządzeń innych podmiotów – dodaje Konrad Dutkiewicz, Naczelnik Wydziału Kart i Bankomatów w Banku Polskiej Spółdzielczości SA.
Zrzeszenie BPS wydało łącznie już 164 tys. kart płatniczych.
– W porównaniu z bankami komercyjnymi jest to niewiele, należy jednak pamiętać, że większość Banków Spółdzielczych działa na terenie małych miejscowości, gdzie nie ma jeszcze sieci akceptacji kart, a bankomat BS jest jedynym miejscem, w którym można z tej karty skorzystać – wyjaśnia Dutkiewicz. – Wydając karty banki spółdzielcze pełnią rolę edukacyjną, promując instrumenty elektroniczne wśród swoich klientów.
Banki Spółdzielcze edukują ekonomicznie również młode pokolenia, współpracując ze szkołami m. in. w ramach Szkolnych Kas Oszczędności.