Małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa dzięki dodatkowemu kredytowi pozyskanemu z Programu gwarancji de minimis, w latach 2014-2021 zachowały 303,7 tys. miejsc pracy, a 146 tys. utworzyły. Jak wynika z badania Banku Gospodarstwa Krajowego dzięki gwarancjom de minimis do firm trafiło jak dotąd 185,7 mld zł kredytu. Finansowanie pomogło w znacznym stopniu ograniczyć lukę finansową.
Blisko co piąta złotówka kredytu zaciągniętego przez MŚP w Polsce (19,8 proc.) jest zabezpieczona gwarancjami de minimis (17 proc.) i COSME (2,8 proc.). Łącznie, od początku trwania programu gwarancji de minimis, umożliwiły one firmom pozyskanie kredytów na kwotę 185,7 mld zł. Te pieniądze miały duży wpływ na rozwój i konkurencyjność polskich przedsiębiorców i w rezultacie na funkcjonowanie gospodarki, w tym także w czasie pandemii koronawirusa.
– 72 proc. odbiorców gwarancji de minimis i 62 proc. odbiorców gwarancji COSME stwierdziło w naszym badaniu, że uzyskane dzięki tym gwarancjom finansowanie pomogło przetrwać im kryzys wywołany pandemią Covid-19. Od początku trwania programu gwarancji de minimis pomogliśmy utworzyć lub zachować niemal pół miliona miejsc pracy. Podczas pandemii liczba zachowanych dzięki gwarancjom miejsc pracy radykalnie wzrosła i aktualnie przewyższa szacunek z roku 2019 niemal trzykrotnie. Gwarancje de minimis mają realny wpływ na zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy – mówi Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.
Gwarancje BGK pomogły również w ograniczeniu luki finansowej. Dla wielu MŚP odegrały decydującą rolę w zdobyciu finansowania.
– Gwarancje BGK to sprawdzony i skuteczny instrument wsparcia zarówno w okresie dynamicznego rozwoju, jak i w czasie kryzysu. Niemal połowa przedsiębiorców, bo aż 48 proc., którzy w okresie od marca do grudnia 2020 roku pozyskali kredyt z gwarancją de minimis lub COSME, przyznaje, że nie uzyskaliby go gdyby nie zabezpieczenie w formie gwarancji. Naszymi działaniami wspieramy rozwój polskiej gospodarki i pomagamy przetrwać trudny czas pandemii przedsiębiorcom – mówi Mateusz Olszak, dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń w BGK.
Z badania BGK wynika również, że gdyby nie gwarancje de minimis lub COSME, kolejne 68 proc. przedsiębiorców uzyskałoby kredyt na gorszych warunkach i w ten sposób znaleźliby się w szeroko rozumianej luce finansowej.
– Wciąż myślimy o rozwoju oferty gwarancyjnej, by jeszcze lepiej zaspokoić potrzeby Polaków. W tym roku wprowadziliśmy gwarancje dla osób fizycznych na zabezpieczenie kredytów w programie „Czyste Powietrze”. Poprzez nasze rozwiązania gwarancyjne będziemy także w przyszłości ułatwiać dostęp do kredytów mieszkaniowych, tak aby poprawić warunki mieszkaniowe polskich rodzin – dodaje Mateusz Olszak.
BGK przeprowadził badanie na próbie tysiąca firm z sektora MŚP, które od 1 marca do 31 grudnia 2020 uzyskały kredyt z gwarancją de minimis lub COSME. Były to m.in. przedsiębiorstwa z branż przemysłowych, transportowych i handlowych.
Źródło: BGK