Dlaczego firmy wręczają prezenty swoim kontrahentom lub pracownikom i jakie pociąga to za sobą skutki podatkowe?
– Powodem, dla którego większość firm decyduje się na obdarowanie kontrahentów, jest wykreowanie pozytywnego wizerunku w ich oczach. Co do zasady więc, wydatek na prezent dla kontrahenta stanowi wydatek na cele reprezentacyjne i w związku z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT) nie stanowi kosztów uzyskania przychodów.
Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wprawdzie wydatki reklamowe; czy jednak oznaczenie upominku logo spółki spowoduje, że zacznie on spełniać warunki gadżetu reklamowego?
– Raczej nie. Na przykład w interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 kwietnia 2008 r. (nr IP-PB3-423-150/08-2/DG) czytamy, że (…) na gruncie orzecznictwa sądowego można przyjąć, że w przypadku firmy reprezentacja to dobre jej reprezentowanie, które może polegać na wystroju firmy, interesującym logo, tablicach informacyjnych, sposobie podejmowania interesantów i kontrahentów. Przekazywanie gadżetów (prezentów) o znacznej wartości opatrzonych logo firmy klientom, zarówno na gruncie orzecznictwa, jak i w praktyce gospodarczej, kojarzone jest z kształtowaniem pozytywnego wizerunku firmy, tym samym zawiera się w sferze szeroko pojętej reprezentacji firmy. Ponadto zwykle umieszczony na prezencie znak (logo) jest mało widoczny, więc jedyną jego funkcją pozostanie funkcja reprezentacyjna.
Co jeśli prezent nie zostanie opatrzony logo firmy?
– W wielu przypadkach świąteczne prezenty nie mogą zostać oznaczone logo firmy. Jeśli na przykład kupimy kosz upominkowy, na który składa się kilka sztuk delikatesów, to bez wątpienia wydatek na jego zakup nie zostanie zaliczony do kosztów.
A jeśli taki kosz wręczymy pracownikowi?
– Skoro powszechnie uznaje się, że reprezentacja to działanie skierowane na zewnątrz, to konsekwentnie należy uznać, iż obdarowanie pracownika firmy świątecznym upominkiem nie będzie uchodzić za działanie reprezentacyjne.
Czy zatem wydatki na zakup świątecznych gadżetów będą kosztem uzyskania przychodów?
– Świątecznych wydatków sfinansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie zaliczymy do kosztów firmy – kosztem takim są bowiem odpisy na ten fundusz. Warto również pamiętać, że nie w każdym przypadku wydatki na świąteczne gadżety mogą zostać pokryte ze środków funduszu. Środki te nie mogą być wydatkowane na inny cel niż działalność socjalna z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Jeśli więc pracodawca chce np. przekazać paczki o jednakowej wartości wszystkim pracownikom lub zorganizować kolację wigilijną, musi przeznaczyć na to bieżące środki firmy. Wydatki te nie przekładają się wprawdzie bezpośrednio na osiągnięcie konkretnych dochodów, ale są ponoszone na rzecz pracowników i tym samym przyczyniają się niewątpliwie do polepszenia atmosfery w pracy. Urzędy skarbowe nie kwestionują obecnie wydatków na organizację takich spotkań jako stanowiących koszty uzyskania przychodów.
W praktyce zdarza się jednak i tak, że na zorganizowanym przez firmę spotkaniu okolicznościowym (np. świątecznym) gościć będą nie tylko pracownicy, lecz także kontrahenci.
– W takiej sytuacji okazuje się, że część wydatków poniesionych na zorganizowanie świątecznego spotkania zostaje przeznaczona na reprezentację (ze względu na kontrahentów), a część nie, bo dotyczy pracowników. Należałoby więc koszty organizacji takiego spotkania podzielić odpowiednio na te stanowiące koszty uzyskania przychodów i te, które dotyczą kontrahentów, i do takich kosztów zaliczone być nie mogą.
Rozmawiała Ewa Wilczyńska
Gazeta Prawna 18.12.2008 (247) – str.6
Tagi: podatki
Sprawdź także:
20.12.2024 (18:03)
– informacja prasowa
ING Bank Śląski: Michał Bolesławski otrzymał zgodę KNF
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Michała Bolesławskiego na stanowisko …
20.12.2024 (18:00)
– informacja prasowa
Bank Pekao i KUKE ułatwią firmom zielone inwestycje
Bank Pekao S.A. poszerza ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną …
20.12.2024 (14:00)
– informacja prasowa
Bank Ochrony Środowiska S.A. i PESA Bydgoszcz S.A. wspierają rozwój bezemisyjnego transportu kolejowego
Bank Ochrony Środowiska zabezpieczył transakcję PESA Bydgoszcz gwarancją w kwocie 109 mln zł. Podpisana …
20.12.2024 (13:56)
– informacja prasowa
Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Koniec grudnia to czas na upominki. W tym roku można się ich spodziewać nie tylko od Świętego Mikołaja, ale również …
20.12.2024 (12:58)
– informacja prasowa
KUKE zagwarantuje kredyty Credit Agricole na łagodzenie zmian klimatu
Bank Credit Agricole i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) podpisały umowę na podstawie której, …
20.12.2024 (12:53)
– artykuł sponsorowany
Grupa Caspar z nowym serwisem internetowym od eCommerce Team
Grupa Caspar wdrożyła nową stronę internetową. Witryna (www.caspar.com.pl) została uruchomiona z początkiem grudnia …