Kwartalna porognoza makroekonomiczna dla Polski – Invest-Bank
Najnowsza kwartalna prognoza makroekonomiczna dla Polski (por. załącznik) wskazuje, że średnioroczna dynamika PKB w 2009 r. wyniesie 0,2% r/r wobec 4,9% w 2008 r., a w 2010 r. wzrośnie do zaledwie 1,1% r/r. Inflacja CPI w kolejnych kwartałach będzie się powoli obniżać, a jej średnioroczny poziom w 2009 r. wyniesie 3,4% r/r. W 2010 r. inflacja CPI wyniesie 2,5%, a jej spadek będzie ograniczany przez zakładany przez nas wzrost podatków pośrednich. W odpowiedzi na spadek inflacji oraz silne obniżenie się dynamiki PKB, RPP zdecyduje się naszym zdaniem na jeszcze jedną obniżkę stóp procentowych o 25 pb, a stopa referencyjna NBP wyniesie w grudniu 3,25%. Czynnikami powstrzymującymi RPP przed silniejszą obniżką stóp procentowych będą powolny spadek inflacji w kierunku celu, utrzymujące się ryzyko deprecjacji złotego oraz niepewność dotycząca restrykcyjności polityki fiskalnej w 2010 r. Począwszy od końca II kw. 2010 r. Rada będzie stopniowo podnosić stopy procentowe w odpowiedzi na poprawę perspektyw wzrostu światowej i polskiej gospodarki.
Prognozujemy stopniową aprecjację kursu złotego do poziomu 4,15 zł za euro na koniec br. W 2010 r. oczekujemy dalszego stopniowego umocnienia złotego, choć jego skala będzie ograniczana poprzez nieznaczny wzrost popytu krajowego oraz relatywnie niski dysparytet stóp procentowych pomiędzy Polską a rynkami bazowymi. Oczekujemy, że na koniec 2010 r. kurs EURPLN wyniesie 3,90 zł.
Ponadto w INVESTrendach:
Podkreślany przez EBC przejściowy charakter ujemnej dynamiki cen oraz największa w historii skala przeprowadzonej przed dwoma tygodniami 12-miesięcznej operacji repo sygnalizują niskie prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych przez EBC w jednym z najbliższych miesięcy. Dość prawdopodobny jest jednak scenariusz, w którym jesienią EBC zdecyduje się na jeszcze jedną i ostatnią w tym cyklu obniżkę stóp.
Ministerstwo Finansów przedstawiło prognozę głównych wskaźników makroekonomicznych na 2010 r., która będzie podstawą do sformułowania założeń do projektu budżetu. Oceniamy, że zarówno wzrost PKB, jak i wskaźnik średniorocznej inflacji ukształtują się najprawdopodobniej na poziomie wyższym od przewidywań MF. Oznacza to, że obniżanie deficytu sektora finansów publicznych w 2010 r. może następować szybciej niż założy MF w uzasadnieniu do projektu budżetu i w aktualizacji Programu Konwergencji. Stanowi to wsparcie dla naszej (załączonej) prognozy, zgodnie z którą w 2010 r. nastąpi umiarkowane umocnienie złotego.
Najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:
W tym tygodniu nie spodziewamy się wydarzeń krajowych o istotnym wpływie na kurs złotego i rynek długu, choć ważnym wydarzeniem będzie przyjęcie przez Rząd projektu nowelizacji budżetu na 2009 r. Najważniejszym wydarzeniem za granicą będzie dzisiejsza publikacja czerwcowego indeksu ISM w usługach, która może mieć istotny wpływ na globalne nastroje i kurs złotego.
Źródło: INVEST-BANK S.A.