W związku z nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu i bankach zrzeszających banki spółdzielcze po raz pierwszy w historii uzyskały możliwość emisji obligacji.
Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom Bank BPS SA wspólnie z Domem Maklerskim Banku BPS SA przygotował program emisji obligacji spółdzielczych, w którym uczestniczyć mają banki spółdzielcze jako emitenci, Bank BPS jako jeden z inwestorów oraz Dom Maklerski Banku BPS jako organizator całego Programu.
W dniu 9 listopada br. w siedzibie Banku BPS miało miejsce spotkanie, na którym przedstawione zostały zasady programu, harmonogram jego realizacji, wymagania związane z udziałem, a także sposób prowadzenia prac, których zwieńczeniem ma być emisja obligacji i wzrost funduszy własnych banku spółdzielczego.
Podpisano również umówy Programu Emisji Obligacji z bankami spółdzielczymi, które podjęły decyzję o udziale w programie. Bankami, które jako pierwsze skorzystają z tej możliwości będą:
Bank Spółdzielczy w Kwidzynie, Bank Spółdzielczy w Piasecznie, Bank Spółdzielczy w Piątnicy, Bank Spółdzielczy w Sochaczewie, Mazowiecki Bank Spółdzielczy w Łomiankach, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, OK. Bank Spółdzielczy w Knurowie, Spółdzielczy Bank Ogrodniczy w Warszawie.
Zadaniem programu jest alokacja zasobów w ramach grupy BPS, wykorzystywanie możliwości zarówno rynku kapitałowego, jak i istniejących rozwiązań prawnych, a także budowanie zainteresowania inwestorów sektorem banków spółdzielczych. Emisja obligacji spółdzielczych następuje przy zachowaniu parametrów określonych w Uchwale KNF Nr 314/2009.Obligacje mogą być notowane na rynku Catalyst. Biurem Maklerskim oferującym obligacje jest Dom Maklerski Banku BPS.
Jak powiedział Józef Kapłanek, prezes OK. Banku Spółdzielczego w Knurowie, na decyzję o przystąpieniu do programu wypłynęło przede wszystkim pragnienie rozwoju oraz zwiększenia możliwości kredytowania banku. Prezes Zarządu Banku BPS Mirosław Potulski oraz Jan Kuźma, dyrektor zarządzający Domu Maklerskiego zgodnie podkreślali chęć dostosowania warunków oferty do indywidualnych potrzeb banków spółdzielczych.
Źródło: Bank BPS