45 tysięcy przedsiębiorców i prawie 15 mld zł kredytów – to dotychczasowe efekty rządowego programu wsparcia firm z sektora MŚP „Gwarancja de minimis”. 15 marca minął rok od momentu, kiedy udzielono pierwszego kredytu objętego gwarancją państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego.
Program wystartował wiosną 2013 r. w momencie, kiedy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zaczęli odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Gwarancje de minimis były odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności.
– Liczby są dowodem na to, jak bardzo ten program trafił w potrzeby firm – podkreśla Halina Wiśniewska, dyrektor Centrum Poręczeń i Gwarancji BGK. – Przez rok udzieliliśmy 45 tysiącom przedsiębiorców gwarancji o wartości 8,4 mld zł, co pozwoliło im zaciągnąć kredyty na prawie 15 mld złotych – dodaje.
Program rozwijał się od początku bardzo dynamicznie. Na początku marca 2013 r. w programie brało udział 5 banków, w listopadzie było ich już 22. Co miesiąc dzięki rządowym gwarancjom firmy zaciągały ponad 1 mld kredytów, które pozwalały na zachowanie płynności kluczowej dla prowadzenia działalności gospodarczej.
W listopadzie ubiegłego roku Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozszerzył gwarancje na kredyty o charakterze inwestycyjnym, tak aby przedsiębiorcy mogli się rozwijać. Jak wynikało z badania ankietowego przeprowadzonego wśród firm, aż 88% z nich, w wyniku kredytu z gwarancją, utrzymało lub poprawiło swoją pozycję rynkową, a 83% – utrzymało zatrudnienie (w tym ograniczyło zwolnienia). 1/3 badanych przedsiębiorców zanotowała wzrost zatrudnienia w firmie od momentu pozyskania kredytu z gwarancją de minimis. Ponad połowa firm poprawiła swoją płynność finansową na tyle, by móc poczynić nowe inwestycje.