Konkurs jest organizowany już po raz czternasty a patronat nad nim sprawuje Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. O Nagrodę mogą starać się młodzi historycy, socjologowie, ekonomiści, prawnicy i absolwenci wydziałów im pokrewnych, którzy obronili swe prace w ciągu ostatnich dwóch lat.
Nagroda ma charakter finansowy, Komisja Konkursowa będzie miała do dyspozycji 35 tys. złotych.
W ciągu trzynastu dotychczasowych edycji do konkursu zgłoszono 380 prac (w tym 86 prac doktorskich) z większości ośrodków uniwersyteckich w Polsce. Sześć prac napisano w uczelniach zagranicznych. Prace reprezentowały wszystkie dyscypliny konkursowe (prawo, ekonomię, historię, socjologię, nauki społeczne i dyscypliny im pokrewne). W tym czasie nagrodzono 88 prac (w tym 12 doktorskich) przyznając nagrody o łącznej wartości 315 tys. zł. Tematyka nagrodzonych prac dotyczyła zarówno inicjatyw współczesnych – zastosowania Internetu w bankowości, działalności funduszy venture-capital, Fundacji Bank Żywności SOS, Multimedialnego przekazu reklamowego w służbie Kościoła problemu emisji obligacjach komunalnych jak i przedwojennych – historii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, działalności Banku Galicyjskiego w Krakowie czy ubezpieczeniom w Wielkopolsce w XIX w.
W Komisji Konkursowej zasiadają profesorowie: Jacek Kochanowicz – z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW (Przewodniczący), Jerzy Osiatyński – były minister finansów, Marek Wąsowicz – Wydział Prawa i Administracji UW, Marcin Kula – Wydział Historyczny UW, Wojciech Maciejewski – Wydział Nauk Ekonomicznych UW, Jerzy Wilkin – Wydział Nauk Ekonomicznych.
Patron Nagrody prof. Witold Kula (1916-1988) był historykiem gospodarczym, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Historii Gospodarczej, uczonym o światowej sławie. Brał udział w tajnym nauczaniu w czasie wojny, był żołnierzem AK i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Po wojnie współtworzył Wydział Ekonomii Politycznej (dziś Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego). Był autorem wielu prac naukowych, do najważniejszych z nich należą: “Szkice o manufakturach”, “Miary i ludzie”, “Rozważania o historii”. Dzieje gospodarki w jego ujęciu były dziejami człowieka, a gospodarowanie o tyle miało sens, o ile służyło ludzkim potrzebom.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 31 marca 2007 roku. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać swe prace do 30 listopada na adres: Bank BISE ul. Dubois 5a, 00-184 Warszawa z dopiskiem “Nagroda im. prof. Witolda Kuli”. Dodatkowe informacje tel. (22) 860 11 58