Postępująca urbanizacja terenów Polski to z jednej strony nowoczesne osiedla mieszkalne i imponujące drapacze chmur, a z drugiej – kamienie i beton, na którym coraz rzadziej można dostrzec skrawek zieleni.
Betonowa pustynia?
Boom budowlany, który mogliśmy obserwować przez dwie minione dekady przyniósł przede wszystkim nadywżkę lokali, a poza tym częściowo nieprzemyślane zagospodarowanie terenów wokół drapaczy chmur i osiedli, co zaowocowało oslawioną już „betonową pustynią“. Spragnionym obecności natury mieszkańcom dużych miast ruszyli z odsieczą deweloperzy, prześcigając się w planowaniu zielonych zakątków na terenie swoich inwestycji. Coraz bardziej widoczny jest trend oferowania zagospodarowania należących do mieszkań balkonów i tarasów. Jedną z najciekawszych, choć stosunkowo nowych propozycji są ogrody zimowe.
Ogrody zimowe
Popularne w zachodniej europie rozwiązanie architektoniczne zdobywa coraz większe uznanie w Polsce. Drewniane, przeszklone konstrukcje, wypełnione kwiatami i wiecznie zielonymi roślinami, pomyślane jako miejsce do odpoczynku można spotkać nie tylko przy wolnostojących domach. Trend budowy ogrodów zimowych na tarasach i balkonach przyjął się także w blokach na dużych osiedlach.
– Po dwóch latach spędzonych na przyglądaniu się balkonowi w odcieniu coraz to bardziej brudnego beżu urozmaiconego iglakami i sezonowymi kwiatami, zdecydowałam się na zmianę aranżacji – mówi Marta Ligocka, mieszkająca na jednym z nowowybudowanych warszawskich osiedli. Szukajac w internecie ciekawych rozwiązań, trafiłam na oferty budowy ogrodów zimowych. Od pół roku cieszę się prawdziwą minidżunglą, usytuowanym na moim dawniej nudnym balkonie – komentuje.
Na czym polega zmiana zwykłego tarasu czy balkonu w ogród zimowy? Pozornie skomplikowana konstrukcja to nic innego jak drewniany stelaż, wypełniony szkłem. Architekci projektujący ogrody zimowe ustalają razem z przyszłymi właścicielami rozmieszczenie okien w konstrukcji oraz jej ogólny kształt, dopasowując elementy do warunków zabudowy. Firmy proponują zwykle dodatkową usługę w postaci pomocy w doborze roślin, tak by przyszły ogród spełniał swoje zadanie przez cały rok.
Bądź zielony!
Naukowcy wielokrotnie udowodnili zbawienny wpływ roślin na samopoczucie człowieka. Szybki postęp urbanizacyjny i techniczny sprawia, że czasem zapominamy o naturze, szukajac jej nagle pod wpływem różnych impulsów.
Weekend w zatłoczonym parku, na głośnej plaży, w oddalonym o setki kilometrów lesie? A może niewielki, własny kawałek zieleni w samym środku miejskiej dżungli? Wypróbuj zieloną alternatywę!
Źródło: Agencja kreatywna Pepper & Mint