Ubiegłoroczna zima, która była wyjątkowo ostra i długa, spowodowała wiele szkód. Warto więc tym razem dobrze się przygotować. Eksperci Allianz, na podstawie najczęściej zgłaszanych szkód przygotowali kilka rad dotyczących tego, jak przygotować się do nadchodzącej zimy.
Najwięcej uszkodzeń w tym czasie związanych jest z naszymi domami oraz samochodami. Wielu stratom możemy zapobiec, jeśli odpowiednio przygotujemy się do zimy.
Ciepło i bezpiecznie
Jesień oznacza rozpoczęcie sezonu grzewczego. Aby bezpiecznie i oszczędnie ogrzewać nasz dom, powinniśmy przed zimą dokonać przeglądu kominiarskiego oraz oczyścić kanały spalinowe. Odpowiedni przepływ powietrza i spalin w kominie nie tylko zwiększy nasze bezpieczeństwo, ale też poprawi efektywność pracy urządzeń grzewczych, co będzie miało wpływ na oszczędniejsze zużycie materiałów opałowych. Podczas przeglądu zostaną też sprawdzone kanały wentylacyjne – ich dobry stan zapewni właściwą wentylację i zapobiegnie zawilgoceniu pomieszczeń, o co łatwiej zimą, kiedy mamy zamknięte okna. Przegląd przewodów dymowych i wentylacyjnych zgodnie z obowiązującym prawem powinien być przeprowadzony co najmniej raz w roku przez mistrza kominiarskiego i potwierdzony odpowiednim protokołem.
– Główną przyczyną pożarów domów mieszkalnych w czasie zimy są nieprawidłowości związane z utrzymaniem kominów. Nieczyszczony komin może doprowadzić do zapalenia się sadzy, a w konsekwencji do pożaru – mówi Jacek Nowotarski z Centrum Likwidacji Szkód Allianz Polska.
Jeśli do ogrzewania używane są grzejniki lub inne przenośne urządzenia elektryczne, należy pamiętać aby przed ich użyciem zapoznać się z instrukcją obsługi tych urządzeń. Bardzo ważne jest zachowanie właściwej odległości źródła ciepła od materiałów palnych. W czasie zimy, z powodu zwiększenia poboru prądu często dochodzi do pożarów. Dlatego warto skontrolować stan instalacji elektrycznej. Zgodnie z obowiązującym prawem właściciel budynku mieszkalnego zobowiązany jest do przeprowadzenia co najmniej raz na 5 lat przeglądu i pomiarów instalacji elektrycznej przez uprawnionego elektryka.
W czasie zimy bardzo często dochodzi również do uszkodzeń elementów zewnętrznych domów. Przed zimą warto więc skontrolować stan uszczelnień oraz fug, aby uniemożliwić przedostanie się wody. Trzeba też dokładnie obejrzeć dach i usunąć wszelkie nieszczelności. Przeciekająca woda może nie tylko spowodować zalanie. W czasie mrozów przedostająca się przez szczeliny woda może powodować niebezpieczne pęknięcia. Sprawdźmy też dokładnie rynny – zalegające w nich liście mogą skutecznie zablokować odpływ wody, co zimą może sprawić wiele kłopotów.
Wszystkie pomieszczenia w czasie mrozów powinny być ogrzewane. Warto zamontować na grzejnikach zawory termostatyczne, które zapewnią automatyczne utrzymywanie minimalnej temperatury w pomieszczeniach i zapobiegną uszkodzeniu instalacji.
Choć nikt nie myśli jeszcze o śniegu, warto już teraz pomyśleć o zgromadzeniu narzędzi do odśnieżania. Trzeba bowiem pamiętać, że zgodnie z przepisami to na właścicielach posesji ciąży obowiązek utrzymania porządku na położonym przed nią chodniku oraz usuwania niebezpiecznych sopli lodu z dachu. W razie wypadku spowodowanego naszym zaniedbaniem, możemy zostać pozwani o wypłatę odszkodowania, co wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Nie należy więc zaniedbywać swoich obowiązków w tym zakresie.
Samochodem bez kłopotów
Podstawowym warunkiem zachowania zimą bezpieczeństwa na drodze są właściwe opony. Wraz ze spadkiem temperatury opony letnie tracą swe właściwości, dlatego wskazane jest korzystanie z opon zimowych. Użyte do ich produkcji mieszkanki gum pozwalają zachować większą elastyczność w niskich temperaturach. Dzięki temu skracają one drogę hamowania, zmniejszają prawdopodobieństwo poślizgu oraz pozwalają zachować kontrolę nad torem jazdy. Opony należy wymienić, gdy temperatura na dworze spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Nie warto odwlekać tej decyzji – gdy spadnie pierwszy śnieg, kolejki przed punktami wymiany opon są ogromne.
Oprócz zmiany opon warto sprawdzić przed zimą ogólny stan techniczny samochodu. Można skorzystać z usług serwisów samochodowych, które w swojej ofercie mają kompleksowe przeglądy sezonowe, często w promocyjnych cenach lub nawet bez opłat. Możemy też sami sprawdzić stan najważniejszych elementów swojego pojazdu.
Po pierwsze płyny eksploatacyjne. Sprawdźmy czy płyn w chłodnicy zachowuje swoją odporność na zamarzanie. Jeśli nie, wymieńmy go na nowy – zaleca się taką wymianę co 2 lata. Zamarznięcie zimą płynu w układzie chłodniczym może spowodować poważne usterki, a co za tym idzie oznacza konieczność wykonania kosztownych napraw.
Warto również skontrolować układ hamulcowy, a przede wszystkim równomierność hamowania poszczególnych kół w samochodzie. W czasie gwałtownego hamowania, szczególnie na śliskiej nawierzchni, nierównomierna siła hamowania może doprowadzić do poślizgu auta, co może stać się przyczyną nieszczęścia.
Jesienią i zimą częściej używamy też spryskiwacza. Wymieńmy więc też płyn w spryskiwaczu na zimowy, który w niskich temperaturach nie będzie nam zamarzał na szybach, oraz zużyte pióra wycieraczek.
Elementem, który bezwzględnie wymaga sprawdzenia przed zimą jest akumulator. To ważne, szczególnie wtedy, gdy parkujemy nasz pojazd na zewnątrz. W niskich temperaturach zużyty lub słaby akumulator może nie wytworzyć odpowiedniego napięcia i skutecznie unieruchomić nasz pojazd. Dlatego warto sprawdzić stan naszego akumulatora, a w razie konieczności doładować go lub wymienić na nowy.
Warto również przejrzeć nasze polisy ubezpieczeniowe i sprawdzić np. jaki zakres szkód obejmuje ubezpieczenie naszego domu lub czy mamy assistance, które zapewni nam pomoc, kiedy nasze auto zostanie zimą unieruchomione. Te rozwiązania z pewnością ułatwią nam życie w trudnych zimowych miesiącach.
Źródło: Allianz