Rynki finansowe z perspektywy 2008 wywołują skrajne emocje, lecz z perspektywy rynku produktów strukturyzowanych był to bardzo udany rok. Wraz ze wzrostem awersji względem ryzyka, „struktury” stały się w wielu portfelach optymalnym rozwiązaniem.
W ramach gwarancji zainwestowanego kapitału inwestor nie traci z pola widzenia ciekawych tematów inwestycyjnych. Polacy w wyraźnym stopniu zainteresowali się tymi instrumentami. Kolejne lata z pewnością dorównają dotychczasowej dynamice wzrostu.
Na obecny kształt rynku produktów strukturyzowanych ma wpływ wysokość oprocentowania oferowanych przez większość instytucji i firm depozytów i polis depozytowych. Wysokie odsetki zniechęcają klientów do poszukiwania bardziej wyszukanych form lokowania kapitału. Wiele instytucji równolegle do planów związanych z produktami strukturyzowanymi, z równym naciskiem skupiło się na ofercie depozytowej, co w połączeniu z wysokim popytem na te instrumenty (ponad 30% dynamika sprzedaży w stosunku do roku 2007), zwiększa udział w rynku, mniejszych, bardziej wyspecjalizowanych podmiotów. Jednak, zapoczątkowany już cykl obniżek stóp procentowych, powrót zaufania na rynek międzybankowy dzięki m.in. działaniom podjętym przez NBP doprowadzą w niedalekiej przyszłości do spadku stóp depozytów detalicznych i skłonią Klientów zniechęconych niższymi stawkami lokat do poszukiwań bezpiecznych i dochodowych instrumentów oraz większego niż do tej pory wykorzystania instrumentów strukturyzowanych.
Produkty strukturyzowane są jedynym instrumentem łączącym zalety lokaty bankowej z dochodowością zbliżoną do inwestycji na rynkach kapitałowych, dlatego też popyt na te instrumenty będzie w dalszym ciągu rósł. Dodatkowo, obserwowany, na przestrzeni ostatnich miesięcy, bezprecedensowy wzrost zmienności na rynkach finansowych, przyczynia się do wykorzystywania strategii, które są neutralne w odniesieniu do zmienności rynkowej lub też czerpią korzyści z wysokie zmienności do generowania ponadprzeciętnych zysków. Do tej grupy transakcji należą między innymi te, które wykorzystują opcje binarne (barierowe) W najbliższej przyszłości przewidujemy kolejne produkty o podobnej charakterystyce. Niemniej jednak, w przypadku stabilizacji rynków finansowych i spadku zmienności zakładamy powrót do instrumentów o charakterze liniowym. Przyszły rok zapowiada się więc bardzo ciekawie.
Michał Poła,
analityk New World Alternative Investments
Źródło: New World Alternative Investments