PZU rozszerza swoją pomoc dla dzieci – ofiar wypadków i ich opiekunów. We współpracy ze Stowarzyszeniem Siemacha w wakacje odbędą się dwa turnusy wypoczynkowe połączone z terapią psychologiczną dla kilkorga dzieci i ich rodzin w Ośrodku Sportów Konnych w Odporyszowie. To już kolejna placówka, która pod patronatem PZU świadczy pomoc najmłodszym ofiarom wypadków.
Co roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy kolizji drogowych z udziałem najmłodszych. Za tymi liczbami kryją się ludzkie dramaty, szczególnie dotkliwe dla dzieci, które brały udział w wypadku, zostały ranne lub straciły w nim kogoś bliskiego. Z myślą o dzieciach zmagających się z tymi traumatycznymi przeżyciami PZU od wielu lat prowadzi program mający na celu kompleksową opiekę rehabilitacyjno – psychologiczną. Od 2010 roku odbywa się ona w Domu Misia Ratownika – Ośrodku Terapeutycznym w Dźwirzynie k/Kołobrzegu. PZU rozszerza właśnie swoje działania, uruchamiając drugie centrum pomocy we współpracy ze Stowarzyszeniem Siemacha.
24 lipca 2017 r. pierwsza grupa dzieci pojechała na turnus wypoczynkowy z elementami psychoterapii do Ośrodka Sportów Konnych w Odporyszowie, dzierżawionego przez Stowarzyszenie Siemacha. Zajęcia z najmłodszymi prowadzić będą terapeuci z Krakowskiego Instytutu Psychoterapii.
– Nasza pomoc psychologiczna dla dzieci to unikatowy na polskim ryku ubezpieczeń program, który wpisuje się w koncepcję nowoczesnej likwidacji szkód osobowych. Jest skierowana do dzieci, które były poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, ale również do tych, które ucierpiały w innych tragicznych zdarzeniach losowych wypadkach na terenie gospodarstwa rolnego czy w pożarach domu. Chcemy dać im szansę na powrót do normalnego życia mówi Irmina Nowak, dyrektor ds. obsługi szkód osobowych i świadczeń oraz dyrektor Centrum Obsługi Szkód i Świadczeń w PZU.
Zarówno w Domu Misia Ratownika w Dźwirzynie jak i Ośrodku Sportów Konnych w Odporyszowie dzieci i ich opiekunowie, pod czujnym okiem psychologów i pedagogów, uczestniczą w grupowych i indywidulanych zajęciach terapeutycznych. Głównym celem jest niwelowanie syndromu posttraumatycznego. Podczas turnusu wszyscy uczestnicy mają zapewniony bezpłatny nocleg, wyżywienie i przeróżne atrakcje, ale przede wszystkim wspaniałą atmosferę i wszelkie udogodnienia niezbędne do prawidłowego przebiegu terapii.
Oprócz działania na rzecz najmłodszych, ośrodki w Dźwirzynie i Odporyszowie niosą także pomoc rodzicom, których dziecko zginęło w wypadku (terapeutyczne grupy wsparcia) oraz całym rodzinom, których funkcjonowanie zostało poważnie zaburzone w wyniku przeżytej tragedii (terapia rodzinna).
Skala zaangażowania PZU w działania prewencyjne czyni z firmy niezaprzeczalnego lidera na polskim rynku ubezpieczeniowym. Każdego roku PZU przeznacza kilkadziesiąt milionów złotych na działania prewencyjne, wspierają m.in. Policję, Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, GOPR i WOPR. Istotnym elementem tej działalności jest także pomoc dla dzieci ofiar wypadków. W ciągu siedmiu lat, z turnusów psychologicznych w Domu Misia Ratownika w nadmorskim Dźwirzynie skorzystało już około 800 osób.