Listopad był kolejnym miesiącem dodatnich wyników w segmencie funduszy emerytalnych. Tym razem średnia zmiana wartości jednostek rozrachunkowych wyniosła +0,7%. Żadnemu z OFE nie udało się jednak pobić benchmarku IRFU_emp złożonego w 30% z indeksu WIG, a w 70% z indeksu obligacji IROS.
Stopa zwrotu dla wspomnianego indeksu wyniosła +1,16%, a najbliższy wynikom benchmarku rezultat wypracowało Amplico OFE. Sytuacja z jaką mięliśmy do czynienia w listopadzie jest więc nietypowa, gdyż najgorszy wynik po raz drugi z rzędu uzyskało OFE Polsat. Ze względu na najwyższe ze wszystkich funduszu zaangażowanie w papiery udziałowe (w październiku wynosiło +38,5%), koniunktura na rynku akcji była zazwyczaj korzystnym czynnikiem dla wyników tego funduszu. Co prawda w listopadzie indeks WIG zyskał +3,00% a WIG20 +3,43%, jednak zdecydowanie gorzej wypadły spółki o średniej i małej kapitalizacji. Indeksy mWIG40 i sWIG80 wzrosły odpowiednio o +2,13% oraz o +0,03%. Z tego między innymi powodu wynik funduszu wyniósł jedynie +0,27%. Ponadto fundusz posiadał mniejsze od konkurentów zaangażowanie w spółkach o dużej kapitalizacji, w tym także w sektorze banków (WIG-banki zyskał +6,32%) oraz w KGHM.
Widoczna w przypadku niektórych OFE rozbieżność wyników była więc efektem niejednorodnej sytuacji na rynku akcji. Po widocznej na przełomie października i listopada korekcie, wyceny spółek o wyższej kapitalizacji dość szybko wróciły do wcześniejszych poziomów. Koniunktura na rynku długu była natomiast korzystna, gdyż indeks IROS zyskał +0,32%.
Komentarz do rankingu
Ze względu na niejednorodny charakter giełdowej koniunktury listopad przyniósł kilka istotnych zmian w naszym rankingu zbudowanym na bazie wskaźnika information ratio (IR), który mierzy stosunek zysku do ryzyka. Chociaż w porównaniu z poprzednim miesiącem, kolejność w pierwszej czwórce zestawienia nie uległa zmianie, to jednak dwa fundusze z tego grona poprawiły swoją notę w rankingu krótkoterminowym (12-miesięcy). Dzięki dobrym wynikom inwestycyjnym na pozycji lidera umocniło się Amplico OFE, które za ostatnie 12 miesięcy otrzymało notę 5a. Tym samym jest to obecnie jedyne OFE, które posiada najwyższą notę dla obu horyzontów czasowych – zarówno w rankingu 12-miesięcznym jak i 36-miesięcznym. Swoją dotychczasową ocenę, z 3a na 4a, poprawiło również Generali OFE.
Na dalszych miejscach zestawienia zmiany były bardziej znaczące. Swoją dotychczasową pozycję w rankingu długoterminowym straciło między innymi Pekao OFE jak i OFE Polsat. W pierwszym przypadku obniżona została, z 4a na 3a, nota długoterminowa. W drugim natomiast nota ta spadła z 3a do 2a. W przypadku OFE Polsat wpływ na zmianę miały słabsze na tle innych OFE wyniki inwestycyjne w okresie dwóch ostatnich miesięcy. Trzeba również pamiętać, że OFE Polsat ma jeden z najwyższych wskaźników ryzyka, co przy niewielkiej zmianie stopy zwrotu istotnie wpływa na pogorszenie relacji zysku do ryzyka.
Ważna roszada miała również miejsce w przypadku dwóch największych funduszy emerytalnych. Aviva OFE wyprzedziło bowiem ING OFE. Jest to zasługa awansu w rankingu długoterminowym tego największego na naszym rynku funduszu. ING OFE posiada jednak wyższą ocenę w rankingu krótkoterminowym – nota 3a. Kolejność w przypadku wspomnianych funduszy nie jest więc na dłuższą metę przesądzona.
Pomimo awansu w rankingu krótkoterminowym, Bankowy OFE (nota 5a) nadal pozostaje nisko sklasyfikowany w rankingu długoterminowym (1a). Natomiast OFE Warta nie poprawiło swojej pozycji i nadal zajmuje ostatnie miejsce ze względu na niską ocenę w obu horyzontach czasowych. Jest to rezultat przeciętnych wyników, którym towarzyszy wyższy od średniego poziom ryzyka.
Źródło: Analizy Online