Komisja Europejska zamierza m.in. z przedstawcielami sektora finansowego skonsultować i ocenić nową Regulację o elektronicznej identyfikacji i usługach zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym. Przyjęty w lipcu ubiegłego roku przez Radę Europejską akt prawny, zastępuje obowiązującą od 1999 roku Dyrektywę o podpisie elektronicznym.
W warsztatach, organizowanych w Brukseli, wezmą udział przedstawiciele EUROFINAS, europejskiej reprezentacji rynku kredytowego, w tym Przewodniczący Komitetu Prawnego tej organizacji, a zarazem Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego w KPF, Marcin Czugan.
Kierujący grupą specjalną Komisji Europejskiej ds. wprowadzenia regulacji, Andrea Servida, wskazał na jej kluczowe założenia. Wśród nich wymienił obligatoryjne transgraniczne uznawanie schematów identyfikacji elektronicznej przy dostępie do usług publicznych, pełną autonomię dla sektora prywatnego, zasadę wzajemności polegającą na zdefiniowanych poziomach zabezpieczeń, interoperacyjność i współpracę między państwami członkowskimi, oraz zapewnienie w sądach takiej samej pozycji prawnej usług zaufania, jak ich papierowych odpowiedników.
Regulacja przewiduje wykorzystanie takich narzędzi jak e-podpis, e-pieczątki, elektronicznie rejestrowane dostawy, certyfikaty dla uwierzytelniania stron internetowych. – EUROFINAS i KPF przyglądają się bacznie tej regulacji i analizują jej wpływ na sektor kredytu konsumenckiego. Temu będą również poświęcone Warsztaty organizowane przez Komisję Europejską. Już teraz można jednak powiedzieć, że Rozporządzenie uwzględnia w sposób prawidłowy tempo zmian technologicznych, a Unia Europejska jest otwarta na innowacje – uważa Marcin Czugan, Przewodniczący Komitetu Prawno – Politycznego EUROFINAS.
Do warsztatów organizowanych 23 kwietnia zaproszono również dostawców produktów kredytowych usług pocztowych i ubezpieczeniowych. Z jednej strony projektodawcy zaprezentują korzyści, jakich oczekują po wdrożeniu regulacji, która ma ułatwić transgraniczną aktywność, z drugiej – liczą, że praktycy rynku będą w stanie, na podstawie doświadczeń z prowadzonej przez siebie działalności biznesowej, ocenić wpływ Rozporządzenia na ich działalność.
Komisja Europejska na swojej witrynie internetowej przytacza przykłady problemów, wynikających z braku standardów elektronicznej identyfikacji.
– estoński bank wysyła zawiadomienie do kredytobiorcy, zamieszkałemu w Niemczech; zamierza w tym celu użyć dokumentu w formie elektronicznej; musi sprawdzić, czy taka możliwość jest przewidziana przez systemy prawne obu krajów; w razie najmniejszych wątpliwości, prawdopodobnie prześle dokument tradycyjna pocztą
– Elisa, studentka z Belgii, chce zapisać się na uniwersytet we Włoszech. Loguje się na internetowej witrynie uczelni, ale nie jest uprawniona do użycia swej elektronicznej tożsamości, ponieważ nie jest ona uznawana i akceptowana przez system prawny Włoch. W tej sytuacji kupuje bilet na pociąg, by osobiście dostarczyć dokumenty w postaci „papierowej”
Nowe rozwiązania legislacyjne mają sprawić, że takie bariery zostaną wyeliminowane z praktyki rynkowej i usług publicznych.
Regulacja o schematach elektronicznej identyfikacji stanowi część prac Komisji Europejskiej nad Jednolitym Rynkiem Cyfrowym, którego strategia zostanie przedstawiona w maju tego roku. Proces ten również bacznie obserwuje i czynnie w nim uczestniczy Komitet Prawno – Polityczny EUROFINAS i KPF.
Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce