Maj był kolejnym z rzędu miesiącem, który nie przyniósł odpowiedzi na pytanie czy w końcu powróci hossa? Mimo dużego niezdecydowania inwestorów, wolumen obrotu osiągnął jedną z najwyższych wartości od początku istnienia rynku. Co będzie dalej?
Od połowy marca przez okres około miesiąca alternatywny rynek obrotów należał bezapelacyjnie do kupujących. Miesiąc maj przyniósł jednak powolny powrót do trendu spadkowego i pewną konsolidację. Pierwsza połowa maja przebiegała bowiem pod znakiem systematycznych spadków, które w drugiej części miesiąca przerodziły się w ruch boczny wskazując na duże niezdecydowanie inwestorów. NCIndex wystartował z poziomu 39,37 pkt, kierując się na południe osiągnął 26 maja najniższą wartość 37,49 pkt.. Ostatecznie rynek NewConnect stracił 1,55% zatrzymując się na poziomie 38,69 pkt.
Mimo zanotowanej w tym miesiącu ujemnej stopy zwrotu z indeksu, od początku 2009 roku stopa zwrotu, jaka została osiągnięta wyniosła 1,31% w stosunku do wartości 2,91% z miesiąca poprzedniego. Wynik ten nie jest imponujący, wskazuje jednak na pewne ożywienie na alternatywnym rynku obrotu.
Często podkreślanym problem warszawskiego rynku alternatywnego są niskie obroty. Analizując jednak statystyki, wydaje się, że sytuacja uległa poprawie już od miesiąca marca. Zwiększone zainteresowanie rynkiem ASO silnie widoczne jest na wolumenie obrotów. W maju bowiem wskaźnik ten wyniósł 125,6 mln PLN, wobec 271,5 mln PLN uzyskanych w kwietniu. Mimo, iż porównując te dwa miesiące odnotowano spadek tego wskaźnika, patrząc jednak na kształtowanie się wolumenu obrotu od początku istnienia rynku NewConnect, wartość zanotowana w maju jest również wysoka. Dlatego też czynnik ten należy traktować na plus, gdyż duża wartość wolumenu obrotów ewidentnie świadczy o wzroście zainteresowania młodym rynkiem.
W tym miesiącu liderem wśród spółek, które wykazały się największą miesięczną stopą zwrotu jest MaxiPizza SA. zajmująca się produkcją oraz dystrybucją pizzy. Walory spółki, mimo spadkowej tendencji na rynku zwiększyły wartość o 120,27 %. Silne wzrosty akcji spółki miały miejsce pod koniec miesiąca, w tym samym czasie mijał termin obrotu prawami do akcji zwykłych na okaziciela serii F.
Zyskowne okazały się również akcje spółki Auxilium Kancelaria Biegłych Rewidentów SA, która działa na rynku audytorskim oraz jako biuro rachunkowe. Walory firmy pozwoliły zyskać inwestorom w maju 48,81%. Akcje spółki znacząco zyskały na wartości w trzecim tygodniu miesiąca.
Na trzecim miejscu wśród liderów wzrostów uplasowała się spółka Read-Gene SA, która jest firmą medyczną zajmującą się wykrywaniem, prewencją i leczeniem najbardziej rozpowszechnionych rodzajów nowotworów złośliwych. Ponad 41% wzrost nastąpił na początku miesiąca, a następnie kurs akcji podążał wzdłuż wyznaczonego kanału w trendzie bocznym.
Należy jednak podkreślić, iż znaczna część walorów notowanych w alternatywnym systemie obrotu wykazywała stopy zwrotu poniżej zera. Główną tego przyczyną jest ciągła ucieczka od tego rynku w przypadku dużej niepewności, która miała miejsce w tym miesiącu. Rynek NewConnect jest jeszcze traktowany jako bardziej ryzykowany w stosunku do rynku głównego, a inwestorzy wciąż wykazują się dużą awersją do ryzyka. Analizując wolumen obrotu można jednak stwierdzić, iż alternatywny system obrotu przyciąga powoli coraz więcej inwestorów, a w przypadku kiedy na rynek powrócą wyczekiwane od dłuższego czasu długotrwałe wzrosty, rynek NewConnect będzie wtedy w pełni rozkwitał.
Spółka, która w maju poddana została największej przecenie to Grupa PSW Holding SA. Mimo dużej dywersyfikacji prowadzonej działalności notowała systematyczne spadki w ciągu miesiąca, osiągające w konsekwencji aż -55% stopę zwrotu.
Druga pozycja w klasyfikacji największych spadków należy się spółce Perfect Line S.A. W ubiegłym miesiącu został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości firmy. W maju ponownie spółka poddana została silnej przecenie łącznie o 50%. Ostatecznie Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości notowanej na NewConnect spółki Perfect Line obejmującą likwidację majątku. Postanowienie jest jednak nieprawomocne.
Na trzecim miejscu wśród najbardziej stratnych spółek uplasowała się firma odzieżowa Hurtimex SA, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży konfekcji dziecięcej. Przedsiębiorstwo w wyniku silnej przeceny w czasie całego miesiąca silnie straciło na wartości, zapewniając sobie miesięczny wynik na poziomie – 34,88%.
Największy wolumen obrotów zanotowała firma Virtual Vision SA, kolejny miesiąc z rzędu utrzymując pozycję lidera. Walory spółki odnotowywały szczególne zainteresowanie w pierwszej połowie miesiąca. Po raz kolejny bardzo chętnie handlowano również akcjami spółki Veno SA, które zanotowały w minionym miesiącu bardzo dobry plusowy wynik na poziomie 37,5% i które bardzo często są obiektem zainteresowań inwestorów. Natomiast na trzeciej pozycji uplasowali się Doradcy 24 SA, którzy świadczą usługi finansowe. Firma planuje finanse osobiste klientów dobierając optymalne rozwiązania złożone z wybranych produktów dostępnych na rynku. Wolumen obrotu w przypadku tej spółki wyniósł ponad 15,4 mln PLN.
Struktura debiutów od początku roku nie przedstawiała się dobrze. Maj stał się jednak punktem przełomowym, gdyż aż cztery spółki zadebiutowały na alternatywnym rynku: Elektromont, Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne, Hotblok oraz GoAdvisers. Biorąc jednak pod uwagę niestabilną sytuację, jaka od dłuższego czasu panuje na parkietach giełdowych, wyceny potencjalnych debiutantów bardzo często zaniżają ich wartość realną. Dlatego też trafna inwestycja w firmę o dużym potencjale może okazać się bardzo zyskowna, szczególnie zaś biorąc pod uwagę fakt, że wraz z powrotem hossy wyceny spółek z pewnością ulegną zmianie.
Kształtowanie się w tym miesiącu NCIndex wskazuje na obecne niezdecydowanie inwestorów. Sytuacja w alternatywnym systemie obrotu zbiega się z nastrojami na większości rynkach światowych, gdzie panuje duża niepewność. Trudna oraz dosyć niestabilna sytuacja na rynku NewConnect nie zniechęciło spółek do debiutów. W najbliższym czasie zapowiadane są kolejne, co jedynie może potwierdzić tezę o wzroście popularności tego rynku. Miesiąc czerwiec będzie więc przełomowym okresem, gdyż przyniesie odpowiedź na pytanie, czy strona popytowa przeważy i można spodziewać się nowej hossy, czy jednak na rynek powrócą niedźwiedzie?
Marzena Mliczak
IPO.pl
Źródło: IPO Sp. z o.o.