Ponad 1200 instytucji akademickich spotka się w przyszłym tygodniu w Rio de Janeiro podczas III Międzynarodowego Spotkania Rektorów „Universia”. Celem będzie omówienie obecnej i przyszłej sytuacji uniwersytetów oraz możliwości sprostania wyzwaniom postawionym przez społeczeństwo. W wydarzeniu weźmie udział 13 przedstawicieli polskich uczelni współpracujących z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades.
28 i 29 lipca br. w Rio de Janeiro przedstawiciele ponad 1200 uczelni będą analizować przyszłość uniwersytetów, ich możliwości sprostania potrzebom społeczeństwa i zasięg uczelni iberoamerykańskich w globalnym kontekście.
Lista uczestniczących uniwersytetów znajduje się pod adresem:
www.universiario2014.com/paises/?culture/es-es/
Organizacja Spotkania, którego hasłem przewodnim jest Uniwersytet XXI wieku: perspektywa iberoamerykańska” została ogłoszona na konferencji prasowej w listopadzie 2013 r. przez Emilio Botina, przewodniczącego Banco Santander i Universii. Powiedział on, że lepsza edukacja i większa liczba osób na uniwersytetach oznacza dla krajów większy postęp. Rio stanie się światowym centrum szkolnictwa wyższego w 2014 r.”
Universia – organizator Spotkania – to najważniejsza sieć uniwersytecka na świecie. Zrzesza 1290 uczelni z 23 krajów i reprezentuje 17-milionową społeczność uniwersytecką, w skład której wchodzą wykładowcy, studenci oraz pracownicy administracyjni. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Sewilli w 2005 r. i wzięło w nim udział 500 Rektorów. W kolejnym Spotkaniu zorganizowanym pięć lat później w Guadalajarze (Meksyk) wzięło udział 900 Rektorów i przedstawicieli uniwersytetów iberoamerykańskich, a wnioski ze spotkania zostały opisane raporcie Guadalajara Agenda”.
III Międzynarodowe Spotkanie Rektorów w Rio będzie zwieńczeniem 20 miesięcy pracy i działań realizowanych w internecie. Ponad 100,000 osób należących do społeczności uniwersyteckiej wzbogaci swoimi wnioskami bezpośrednią debatę, która odbędzie się 28 i 29 lipca br.
W ciągu dwóch dni Rektorzy z uniwersytetów iberoamerykańskich oraz z innych regionów będą pracować nad wizją miejsca uczelni iberoamerykańskich w kontekście globalnym. W tym celu wezmą udział w dziesięciu debatach: Uniwersytet dzisiaj: jak jesteśmy postrzegani? Jak widzimy samych siebie?”, Uniwersytet i studenci: czy nasze uczelnie potrafią sprostać potrzebom studentów?”, Uniwersytet i wykładowcy: czego potrzebują? Jakich wykładowców potrzebujemy?”, Organizacja, władze i finanse: co należy zmienić?”, Uniwersytet i teleinformatyka: w jakim stopniu musimy określić się na nowo?”, Jakość nauczania i rozwój: czy potrafimy sprostać potrzebom społeczeństwa?”, Badania, innowacje i przekazywanie wiedzy: czy duży krok naprzód jest możliwy?”, Uniwersytet, społeczeństwo i środowisko: czy umiemy stawić czoło wyzwaniom naszych czasów?”, Uniwersytet i kontekst społeczny: jak możemy przyczynić się do rozwoju naszych społeczności?” oraz Internacjonalizacja: jakie są cele? Jak szybko nastąpi? Jakie strategie zostaną użyte?”.
Lista uczestników poszczególnych dyskusji jest dostępna na stronie: