Rodzice nieświadomi swoich praw w szkole
Prawie połowa rodziców nie ma możliwości wyboru oferty ubezpieczeniowej w szkole,
a tylko 1/4 badanych widziała umowę z ubezpieczycielem. Blisko 1/3 nie została przedstawiona żadna dokumentacja. Rodzice wciąż nie są wystarczająco informowani przez szkoły i nie mają pełnej wiedzy o zakresie i warunkach ubezpieczenia dzieci – wynika z badań wykonanych na zlecenie serwisu SzkolneNNW.pl.
Z badań przeprowadzonych w drugim tygodniu września tego roku wynika, że rodzice wciąż nie są świadomi swoich praw w związku ze szkolnymi ubezpieczeniami. Nie są też właściwie informowani o możliwościach wyboru, jaki mają. 19% rodziców otrzymało na szkolnej wywiadówce minimum dwie oferty ubezpieczenia NNW, co w gruncie rzeczy nie jest złym wynikiem, jednak wciąż niezadowalającym. Prawie co czwartemu badanemu szkoła wprawdzie nie przedstawiła ofert do wyboru, jednak poinformowała, że istnieje możliwość kupienia ubezpieczenia samodzielnie. Blisko połowie respondentów szkoły nie przedstawiły żadnej możliwości wyboru.
Źródło: SzkolneNNW.pl
– Rodzice wciąż zbyt często nie wiedzą co kupują w szkołach i jakie mają prawa. Z setek rozmów jakie przeprowadziliśmy z nimi w tym roku wiemy, że chcą samemu decydować o kształcie ubezpieczeń ich dzieci. Rodzice doskonale czują, że to ich dzieci i ich pieniądze, więc także ich decyzje, dlatego uważamy, że proces ubezpieczania powinien być znacznie bardziej przejrzysty – mówi Paweł Sowa, twórca serwisu SzkolneNNW.pl.
Z badań wynika, że rodzice nie są też wystarczająco informowani o warunkach szkolnego ubezpieczenia NNW. Często nie otrzymują, wydawać by się mogło, podstawowych dokumentów związanych z polisą. 30% badanych w trakcie zawierania ubezpieczenia lub bezpośrednio po tym fakcie widziało pokwitowanie wpłaty składki. Mniejsza liczba rodziców otrzymała do wglądu umowę ubezpieczenia (26%), czy ogólne warunki ubezpieczenia (22,2%). Blisko co trzeci rodzic nie miał styczności z żadnym z wymienionych dokumentów. To pokazuje, że w procesie podejmowania decyzji o wyborze ubezpieczenia, rodzice w dalszym ciągu nie są traktowani partnersko i podmiotowo.
– Kupowanie ubezpieczeń w szkołach ma trzy mankamenty brak wpływu rodziców na wybór oferty, zawyżanie cen przez ukrywanie w nich prowizji dla szkół i brak możliwości dopasowania ubezpieczenia do własnego dziecka oraz jego potrzeb np: uprawiania sportu bo przy zakupie w szkole każdy uczeń ma takie samo ubezpieczenie. Nasz serwis wychodzi naprzeciw tym trudnościom i pozwala ubezpieczyć dziecko samodzielnie przez internet – dodaje Paweł Sowa, twórca serwisu SzkolneNNW.pl.
Źródło: SzkolneNNW.pl