W dzisiejszym temacie tygodnia zbadaliśmy zmiany konkurencyjności kursowej polskich eksporterów w latach 2001-2008, która zgodnie z badaniami koniunktury NBP uległa w ostatnim okresie znaczącej poprawie. W tym celu przeanalizowaliśmy udział importu z Polski w całkowitym imporcie krajów strefy euro i zestawiliśmy go ze skonstruowanym na potrzeby naszego badania wskaźnikiem konkurencyjności kursowej importu krajów strefy euro z Polski wobec najważniejszych partnerów handlowych strefy euro oraz innych krajów regionu.
Z przeprowadzonej przez nas analizy wynika, że większość eksporterów korzysta na relatywnej deprecjacji kursu złotego średnio w przeciągu I kwartału od jego osłabienia. Przeprowadzone przez nas badania wskazują również, że w latach 2006-2007 pomimo stopniowego umocnienia złotego, konkurencyjność polskich eksporterów względem pozostałych walut regionu rosła, co poza wysokim napływem bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym okresie sprzyjało naszym zdaniem wzrostowi udziału importu z Polski w imporcie strefy euro ogółem.
W związku z przeprowadzonymi badaniami jesteśmy zdania, że relatywnie wysoki wkład eksportu netto do wzrostu gospodarczego w I kw. br. był związany ze znaczącą poprawą konkurencyjności kursowej polskich eksporterów pod koniec 2008 r. Równocześnie oczekujemy, że dalsze osłabienie kursu złotego w I kw. br., które było głębsze niż w przypadku pozostałych walut regionu, przyczyniło się naszym zdaniem do wzrostu wkładu eksportu netto do rocznej dynamiki realnego PKB z 1,9 p.p. w I kw. do 2,7 p.p. w II kw. br.
Ponadto w INVESTrendach:
Stosowanie łagodzenia ilościowego przez EBC wraz ze spadkiem prawdopodobieństwa dalszych obniżek stóp przez RPP przyczyniła się do wzrostu spreadu stawek FRA 1×4 pomiędzy Polską a strefą euro do najwyższego poziomu od kwietnia 2005 r., czyli powyżej poziomów zanotowanych w październiku ub. r. Tak wysoka różnica między stawkami rynku pieniężnego w Polsce i strefie euro będzie naszym zdaniem sprzyjać umocnieniu złotego w średnim okresie.
Z opublikowanego w czwartek opisu dyskusji na lipcowym posiedzeniu RPP wynika, że uzasadnieniem dla pozostawienia stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie była „niepewność dotycząca perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego na świecie i w Polsce”. Oznacza to, że obecnie Rada oczekuje na dane dotyczące PKB w II kw., które pozwolą ocenić skalę spowolnienia gospodarczego w kraju. W związku z powyższym spodziewamy się utrzymania stóp procentowych przez RPP na niezmienionym poziomie również na posiedzeniu w sierpniu.
Najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:
W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem zagranicą będzie czwartkowa publikacja zrewidowanego wzrostu PKB w USA w II kw. br. Lepsze od oczekiwań dane dotyczące wzrostu gospodarczego mogą przyczynić się do dalszej poprawy nastrojów na rynkach światowych i tym samym wpłynąć na kontynuację wzrostów na rynkach akcji oraz dalszego umocnienia walut krajów rozwijających się, w tym na aprecjację kursu złotego.
Najważniejszym wydarzeniem w kraju będzie piątkowa publikacja danych o PKB w II kw. Zgodnie z konsensusem rynkowym realna dynamika PKB wyniosła w II kw. 0,5% r/r. Gdyby dane okazały się lepsze od oczekiwań będzie to stanowić kolejny argument za zakończeniem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej przez RPP i może skłonić Radę do zmiany nastawienia z łagodnego na neutralne już na posiedzeniu we wrześniu.
Adam Czerniak
Źródło: INVEST-BANK S.A.