Kurs pary euro-dolar w piątek skierował się na północ. Inwestorzy czekają na spotkanie ministrów finansów strefy euro i Unii Europejskiej. Złoty zyskuje do głównych walut.
Rynek eurodolara po osiągnięciu w czwartek minimum na poziomie 1,3253 USD skierował się na północ i nad ranem w piątek utworzył ekstremum na poziomie 1,3366 USD. O godz. 8.00 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 1,3356 USD. Poziom wczorajszego minimum cenowego pokazał silne wsparcie kanału wzrostowego, w którym znajduje się rynek od połowy marca. Jeżeli poprawa sentymentu utrzyma się na rynku i kurs przebije opór na poziomie 1,3372 USD, kolejnym celem będzie kurs 1,3413 USD. Scenariusz ten może zostać zanegowany, jeżeli rynek cofnie się do 1,3294 USD.
Poruszający się przez ostatnie dwa dni w przedziale 4,1502 – 4,1690 PLN kurs pary euro-złoty, w piątek nad ranem przebił wsparcie kanału bocznego i osiągnął minimum na poziomie 4,1463 PLN. O godz. 8.00 płacono za euro ok. 4,1487 PLN. Bardziej dynamicznie zachował się rynek dolara do złotego. W nocy złoty zyskał względem amerykańskiej waluty ok. 4 groszy i kurs tej pary utworzył nad ranem minimum na poziomie 3,1042 PLN. O godz. 8.00 inwestorzy płacili za dolara ok. 3,1050 PLN. Jeżeli euro do końca dnia będzie umacniało się względem dolara, jest szansa na powrót optymizmu inwestorów również na rynku złotego.
W piątek premier Hiszpanii ogłosi budżet na 2012 r. Po raz pierwszy rząd Rajoya przygotowuje budżet po wygraniu przedterminowych wyborów pod koniec 2011 r. Celem rządu jest ograniczenie deficytu budżetowego do 3 proc. W tym roku rząd chce go ograniczyć go do 5,3 proc, co będzie wymagało znalezienia oszczędności na poziomie 35 mld EUR. Inwestorzy zwrócą szczególną uwagę na budżet również dlatego, że kilka dni temu Citigroup opublikowało raport pokazujący złą sytuację finansów hiszpańskich banków, które potrzebują dokapitalizowania. Dodatkowo, już po dwóch miesiącach 2012 r. deficyt Hiszpanii wynosi 20,7 mld EUR, co stanowi 1,94 proc. PKB.
Dzisiaj rozpocznie się szczyt ministrów finansów strefy euro oraz szczyt ministrów finansów całej Unii Europejskiej. Po spotkaniu ma zostać przedstawiony komunikat informujący o zdolności pożyczkowej łącznej ESM oraz EFSF, która ma wynieść 700 mld EUR (w wyjątkowych okolicznościach suma ta będzie mogła być zwiększona do 940 mld EUR).
W piątek zostaną także opublikowane ważne dane makroekonomiczne. O godz. 11.00 inwestorzy poznają dane szacunkowe inflacji konsumenckiej w marcu w strefie euro. Ekonomiści prognozują odczyt na poziomie 2,5 proc. Zaraz po otwarciu giełdy w Stanach Zjednoczonych zostaną opublikowane wartości indeksu Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. W obu przypadkach będą przedstawione wartości za marzec. Analitycy spodziewają się odczytów odpowiednio na poziomach 63 i 74,5 punktu.
Radosław Wierzbicki
NOBLE Markets
Źródło: Noble Markets