Programiści, w szczególności znający języki JAVA i PHP, byli najbardziej poszukiwanymi pracownikami IT w 2008 roku – wynika z analizy przeprowadzonej przez konsultantów portali Pracuj.pl i Jobs4it.pl.
W portalu www.pracuj.pl zamieszczono w ubiegłym roku prawie 11 tysięcy ofert pracy dla specjalistów IT. Najwięcej z nich pochodziło z firm branży telekomunikacyjnej i zaawansowanych technologii – ponad 4 tys. Duże zapotrzebowanie na takich pracowników odnotowały także branże: IT, bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz handel i sprzedaż, z których pochodziło łącznie 38% wszystkich ofert. Na końcu listy branż znalazły się przemysł chemiczny oraz obsługa prawna.
Programista poszukiwany
Ponad 13% ofert pracy skierowanych było do programistów różnych języków programowania i to oni stanowią aż połowę zestawienia 10 najbardziej poszukiwanych przez pracodawców stanowisk. Wśród podstawowych wymagań najczęściej powtarzały się: znajomość określonego języka programowania, relacyjnych baz danych, technologii internetowych oraz specyfikacji aplikacji internetowych. Pracodawcy wymagali również od kandydatów wyższego wykształcenia kierunkowego, umiejętności analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, umiejętności pracy w grupie i łatwości nawiązywania kontaktów, jak również dobrej znajomości języka angielskiego.
Ogłoszenia dotyczące 10 najbardziej poszukiwanych stanowisk w 2008 roku stanowiły łącznie ponad 20% wszystkich ofert na stanowiska w IT. W tej grupie oprócz programistów znaleźli się informatycy, testerzy oprogramowania, graficy, webmasterzy oraz software developerzy.
– Pomimo powszechnego mniemania, że specjaliści IT są zawsze i wszędzie poszukiwani, nie dotyczy to wszystkich specjalizacji IT. Aby znaleźć się w tej grupie, należy być programistą, najlepiej ze znajomością jednego z najpopularniejszych języków programowania. Jeśli pracownik spełnia dodatkowo jeszcze kilka innych wymagań stawianych przez pracodawcę, nawet w czasach kryzysu nie powinien obawiać się o pracę – mówi Adam Wielebski, prezes Jobs4, właściciela portalu www.jobs4it.pl.
Jeśli w IT, to na Mazowszu
Największe zapotrzebowanie na pracowników IT widoczne było w województwie mazowieckim, w którym poszukiwano niemal 4 tys. pracowników, z czego aż 94% wszystkich ogłoszeń stanowiły oferty kierowane do specjalistów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się: dolnośląskie, małopolskie i śląskie, oferując łącznie prawie 3 tysiące stanowisk. Specjaliści IT nie mieli dużego wyboru ofert pracy w województwach: podlaskim, świętokrzyskim i lubuskim, w każdym z nich w 2008 roku czekało na nich niewiele ponad 150 miejsc pracy.
– W ostatnich latach obserwowaliśmy rosnący popyt na pracowników IT. Pracodawcy niekiedy miesiącami szukali odpowiednich specjalistów, których podaż na rynku była ograniczona. Był to typowy rynek pracownika. Można założyć, że w najbliższym czasie sytuacja nieco się zmieni, aczkolwiek w przypadku tego zawodu nie powinny to być zmiany drastyczne, raczej swego rodzaju korekta, która doprowadzi do większej równowagi pomiędzy firmami szukającymi ekspertów a specjalistami IT – mówi Przemysław Gacek, Prezes Grupy Pracuj, właściciela portalu www.pracuj.pl.
Źródło: Pracuj.pl