Samochód służbowy to benefit przyznawany głównie pracownikom najwyższego szczebla. Aż 96% firm produkcyjnych oferuje go dyrektorom, a 51% kierownikom – wynika z najnowszego raportu Sedlak & Sedlak „Analiza wybranych świadczeń pozapłacowych”. Dodatkowo, 86% przedsiębiorstw pozwala zatrudnionym na najwyższym szczeblu zarządzania na korzystanie ze służbowego auta także w celach prywatnych.
W ostatnich latach w Polsce wzrasta znaczenie motywowania pozapłacowego. Do najbardziej pożądanych przez pracowników benefitów należy prywatna opieka medyczna. Jest świadczeniem pozapłacowym coraz częściej oferowanym wszystkim pracownikom. Wartość pakietu medycznego waha się miesięcznie od 90 PLN (dla pracowników szeregowych i specjalistów) do 350 PLN (dla dyrektorów). W przypadku kadry menedżerskiej, częściej niż u pozostałych pracowników prywatną opieką medyczną objęta jest również rodzina pracownika.
Telefon komórkowy jest obecnie traktowany najczęściej jako narzędzie pracy. Jest jednak wartością dodaną, kiedy pracownicy mogą z niego korzystać w celach prywatnych. Telefon służbowy najczęściej posiada kadra kierownicza. Podczas, gdy aż 94% firm produkcyjnych oferuje to świadczenie dyrektorom, jedynie 14% przyznaje je pracownikom szeregowym.
Popularnym świadczeniem pozapłacowym, oferowanym pracownikom wszystkich szczebli zarządzania, są bony towarowe. Ich wartość, w zależności od zajmowanej pozycji, waha się od 440 PLN (dyrektorzy) do 520 PLN (pracownicy szeregowi). Większość firm oferuje bony towarowe raz w roku. Formę wsparcia finansowego stanowią także dopłaty do wycieczek i urlopów. Ich wartość waha się od 610 PLN u pracowników najwyższego szczebla zarządzania do 670 PLN u osób na stanowiskach szeregowych.
Źródło: wynagrodzenia.pl