Polacy postanowili doposażyć się w narzędzia niezbędne do zdalnej pracy i nauki. Wzrost sprzedaży ratalnej online w segmencie komputerów przenośnych, laptopów i notebooków, to ponad 1300 procent. Santander Consumer Bank – bank od kredytów sprawdził, jak epidemia koronawirusa oraz wynikające z niej obostrzenia wpłynęły na zakupy ratalne Polaków w kategorii RTV/AGD. Analitycy porównali dane sprzedażowe produktów kupowanych na raty online w marcu i na początku kwietnia minionego oraz obecnego roku.
Polacy w czasie domowej izolacji ruszyli na wirtualne zakupy. Konieczność pogodzenia zdalnej pracy rodziców, e-lekcji i zagospodarowania czasu wolnego spowodowały, że sprzedaż ratalną elektroniki zdominowały niezbędne do tego narzędzia. W marcu i na początku kwietnia względem analogicznego okresu minionego roku, ratalna sprzedaż laptopów wzrosła aż o 825 proc., a notebooków o 566 proc. Na czele produktów cieszących się większym niż zwykle zainteresowaniem kupujących znalazły się także telewizory, ta kategoria zanotowała wzrost o 155 proc., oraz smartfony (133 proc.).
Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa zmusiła część firm do przestawienia pracowników na pracę zdalną. Od połowy marca zdalnie funkcjonują także szkoły, w wielu rodzinach pojawiła się więc potrzeba zakupu brakującego sprzętu elektronicznego. O dziwo Polacy chętniej zaciągali kredyty ratalne także na sprzęt AGD. Bardzo popularnym wyborem były ostatnio pralki (wzrost o 112 proc.) i odkurzacze (111 proc.).
– Z naszych danych wynika, że epidemia zweryfikowała plany zakupu przede wszystkim dodatkowych komputerów, bo laptopy są w tej chwili potrzebne w każdym domu, ale także sprzętu domowego – Polacy zaczynają doposażać swoje mieszkania. Widać też większe zainteresowanie np. zakupem konsol do gier. Ponieważ sklepy stacjonarne AGD/RTV są zamknięte, przenieśliśmy swoje zakupy do sieci. – mówi Agnieszka Kociemska, zastępca dyrektora Pionu Kredytów Konsumenckich Santander Consumer Banku. – Kredyt ratalny online daje bowiem możliwość zakupu niezbędnych w tym momencie sprzętów, na które nie moglibyśmy sobie normalnie pozwolić, bez wychodzenia z domu- przypomina.
Wiele wskazuje na to, że zarówno popularność e-commerce – do zakupów internetowych dołączyły bowiem grupy nigdy wcześniej nie korzystające z tego kanału – jak i możliwość wykonywania wszystkiego zdalnie, staną się silnym rynkowym trendem. Ograniczenia dotyczące handlu i zakazu przemieszczania się będą obowiązywały według najnowszych wytycznych rządu do 19 kwietnia. Z kolei przerwa w działaniu szkół będzie trwała przynajmniej do 26 kwietnia.
Źródło: Santander Consumer Bank