– Nie wiem, kiedy dałem rade wysłać te sto wydań – mówi Piotr Waglowski, autor serwisu. – Newsletter powstał niejako przy okazji zbierania bibliografii. Praktycznie od siedmiu lat stale monitoruje tę dziedzinę. Traktuję to jako hobby, ale zebrane materiały wykorzystuję również w pracy naukowej i zawodowej.
Pierwsza edycja Newslettera miała miejsce ósmego stycznia 2001 roku. Obecnie, wśród ponad tysiąca dwustu subskrybentów znaleźli się pracownicy urzędów państwowych (np. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Policja, poszczególne ministerstwa, Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty), pracownicy firm prawniczych i konsultingowych (przedstawiciele kilku dużych, międzynarodowych kancelarii prawniczych, kilku międzynarodowych firm konsultingowych). Newsletter trafia również do szeregu firm informatycznych, wydawniczych, finansowych. Oddzielną grupą subskrybentów są dziennikarze.
W przeprowadzonym w marcu 2003 roku rankingu serwisu Slowawsieci.com newsletter VaGla.pl zajął dwunaste miejsce na około 12 tys. newsletterów branych pod uwagę. Wyprzedził takie wydawnictwa jak Tygodnik Finansowy, IDG, Press, Tygodnik Wprost, CHIP oraz Brief.
– Serwis jest niekomercyjny i jak na razie życie mnie nie zmusza do tego, by to zmieniać – mówi Waglowski. – Informacje i źródła zbieram dla siebie. Okazało się jednak, że innym są również pomocne.
Główne zainteresowania deklarowane przez odwiedzających serwis dotyczą podpisu elektronicznego, ochrony danych osobowych i informacji na temat nowych regulacji prawnych związanych z internetem. Kolejna grupa tematów to: bezpieczeństwo systemów i przestępstwa komputerowe. Odwiedzający serwis poszukują także informacji na temat prawa autorskiego, zawierania umów, praktyk nieuczciwej konkurencji czy tajemnicy komunikowania się. Badania przeprowadzono na próbie 443 respondentów.
Serwis „VaGla.pl Prawo i Internet” powstał w styczniu 1997 roku. Poświecony jest propagowaniu wiedzy o związkach prawa z internetem. Odwiedzający „Kronikę Wydarzeń” znajdą aktualne informacje o wydarzeniach, procesie legislacyjnym, dokumentach, artykułach prasowych i innych serwisach internetowych traktujących o prawie Sieci. W ramach serwisu rozsyłany jest „Newsletter” oraz działa „WebForum”, gdzie prowadzona jest dyskusja o głównych problemach prawa internetowego. Oddzielne części serwisu stanowią „Badanie Internautów” oraz dział poświęcony książkom związanym z prawem i nowymi technologiami.
Autorem serwisu jest Piotr ‚VaGla’ Waglowski – prawnik, Członek Zarządu Internet Society Poland. Piotr Waglowski pełni funkcję Głównego Konsultanta Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Od 1994 roku związany jest z polskim internetem: uruchomił i prowadził pierwszą polskojęzyczną listę dyskusyjną dla prawników, tworzył założenia księgarni internetowej wydawnictwa MUZA SA, jednej z pierwszych w Polsce. Jako dyrektor marketingu rozwijał ofertę dotyczącą usług finansowych w jednej z firm internetowych. Ostatnio był odpowiedzialny za gruntowną modernizację serwisów internetowych tygodnika Wprost jako zastępca dyrektora Wprost Online.
Za istotny wkład w budowanie podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce – Piotr Waglowski otrzymał tytuł Internetowego Obywatela Roku 2001