W związku z uchwaleniem ustawy z dnia 24 września 2009 roku o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych poniżej publikujemy list Wiceprzewodniczącej Cooperatives Europe, Dame Pauline Green do Prezydenta RP, Pana Lecha Kaczyńskiego, pismo Krajowej Rady Spółdzielczej, naczelnego organu samorządu spółdzielczego także skierowane do Pana Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz stanowisko XXIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” w sprawie zmian w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.
List Wiceprzewodniczącej Cooperatives Europe, Dame Pauline Green do Prezydenta RP, Pana Lecha Kaczyńskiego, pismo Krajowej Rady Spółdzielczej:
Lech Kaczyński
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
Warszawa
12 listopada 2009
N/Ref.: 140/2009
Wasza Ekscelencjo,
Zwracam się do Pana jako Współ-prezydent Cooperatives Europe. Cooperatives Europe jest organizacją reprezentującą 250.000 przedsiębiorstw spółdzielczych będących własnością 163 milionów obywateli europejskich, które łącznie zatrudniają 5,4 miliona osób. Cooperatives Europe jest Regionem Europejskim Międzynarodowego Związku Spółdzielczego z siedzibą w Genewie.
Proszę pozwolić mi na zwrócenie się z prośbą do Waszej Ekscelencji o niepodpisywanie nowej ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych druk 1876. W moim liście z 4 maja 2009 skierowanym do Pana Bronisława Komorowskiego, Marszałka Sejmu, prosiłam o wycofanie poparcia dla nowej ustawy zaproponowanej przez posłów Platformy Obywatelskiej, będących autorami tego złego i niszczącego projektu (druk 650). Załączam list do Marszałka dla informacji.
Byłam zaskoczona faktem, że projekt ustawy o kasach został ostatnio zaaprobowany przez Parlament i oczekuje podpisu Waszej Ekscelencji. Najbardziej drastyczne postanowienia projektu, czyli zmuszenie przekształcenia spółdzielczych kas w banki zostały wyeliminowane, niemniej ustawa w swojej obecnej formie jest absolutnie nie do zaakceptowania ze spółdzielczego punktu widzenia zawartego w Międzynarodowych Zasadach Spółdzielczych akceptowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i Unię Europejską.
Nowa ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych w swoim ostatecznym kształcie gwałci niezależność spółdzielni, ignoruje autonomię tego sektora, porzuca koncepcje niezarobkowego charakteru kas i wreszcie nie eliminuje istniejącej dyskryminacji fiskalnej spółdzielczych kas w stosunku do banków komercyjnych.
Czuję się w obowiązku do powtórzenia faktu, że spółdzielczość jest zawarta Traktacie Europejskim, jest wspierana przez Parlament Europejski i Europejski Komitet Ekonomiczno – Społeczny. Komisja Europejska zachęca do koncepcji spółdzielczości poprzez Regulację dot. Europejskiego Społeczeństwa Spółdzielczego (2003) i Komunikat o Promocji Spółdzielczości (2004). Jednocześnie, Polska jako członek założyciel ONZ i członek Międzynarodowej Organizacji Pracy ma szczególne obowiązki zapewnienia sprzyjającego środowiska dla sektora spółdzielczego, w tym dla spółdzielczych kas oszczędnościowo – kredytowych. Ten obowiązek wynika, inter alia, z rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 62/128 „Spółdzielnie w rozwoju społecznym”, jak również z Rekomendacji Międzynarodowej Organizacji Pracy o Promocji Spółdzielni R193.
Ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych z pewnością nie jest wypełnieniem tych międzynarodowych obowiązków Polski i jeśli zostanie wprowadzona w życie może spowodować marginalizację i w perspektywie eliminację tego ważnego sektora spółdzielczości.
Spółdzielnie, w tym spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe, nie żądają przywilejów chcą równej konkurencji na otwartym rynku, która uznaje „wymiar spółdzielczy”.
Dlatego też, apeluję do Waszej Ekscelencji, o niepodpisywanie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych i nie tworzenie niebezpiecznego precedensu, który może mieć globalne konsekwencje dla niezależnego i prywatnego charakteru spółdzielni.
Proszę przyjąć, Wasza Ekscelencjo, wyrazy największego szacunku.
Z poważaniem
Dame Pauline Green
Współ-prezydent
Źródło: SKOK