Ten tydzień na rynkach finansowych powinien rozpocząć się dość spokojnie. Sprzyjać temu będzie brak ważniejszych publikacji makroekonomicznych w dniu dzisiejszym oraz dzień wolny zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i USA. Spodziewamy się, że kursy pozostaną w piątkowych zakresach wahań. Sytuacja na zagranicznych indeksach akcji i rynku surowców powinna być również stabilna.
Piątkowa sesja przyniosła silny ruch wzrostowy na eurodolarze. Odczyty indeksów nastroju w strefie euro były słabe. Opublikowane wskaźniki i dane z gospodarki amerykańskiej były mieszane. Wydatki osobiste Amerykanów w kwietniu były nieco gorsze od oczekiwań. Indeks zaufania Uniwersytetu Michigan nieoczekiwania wzrósł do poziomu 74,30pkt., z kolei indeks przyszłych transakcji sprzedaży domów silnie spadł (-11,6%).
Na rynku pojawiły się plotki, że Grecja może nie otrzymać kolejnej raty pożyczki z MFW , w przypadku gdyby ocena dotychczas wdrożonych reform przez to Państwo okazała się negatywna. Takie stanowisko MFW z pewnością zaważyłaby na euro, jak na razie czekamy na raport tej instytucji odnośnie greckiej gospodarki.
Pomimo, iż wszystko wskazuje na to, iż dzisiejszy dzień będzie mało interesujący, to generalnie cały tydzień zapowiada się bardzo ciekawie. Jeśli chodzi o amerykańskie dane, to uwaga będzie koncentrowała się na publikacji indeksów aktywności w przemyśle (Chicago PMI, ISM) oraz danych z amerykańskiego rynku pracy. Oczekuje się, że stopa bezrobocia spadnie do poziomu 8,9% w maju oraz że w sektorze pozarolniczym powstanie 194tys. nowych miejsc pracy. Z Niemiec poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej, stopy bezrobocia oraz indeksu PMI z sektora przemysłowego. Bank centralny Kanady podejmie w tym tygodniu decyzję w sprawie stóp procentowych. Ponadto z Kanady poznamy dane na temat PKB oraz stopy bezrobocia. Z Japonii najważniejsze będą dane na temat produkcji przemysłowej.
EURPLN
Notowania eurozłotego w dalszym ciągu utrzymują się poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Najbliższym oporem pozostaje strefa 3,98-3,99. Obecność tego silnego oporu może sprzyjać odreagowaniu w okolice 3,9400. W tym tygodniu z Polski zostaną opublikowane dane na temat PKB w I kwartale.
EURUSD
Konsolidacja w rejonie wsparcia na poziomie 1,40 na początku minionego tygodnia przyniosła powrót do wzrostów na eurodolarze. Tym samym notowania zdołały utrzymać się powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym. Obecny obraz techniczny rynku sprzyja kontynuacji wzrostów w rejon 1,44.
GBPUSD
Pomimo słabych fundamentów waluta brytyjska zyskuje dalej na wartości. Para GBPUSD przetestowała opór w postaci zniesienia 61,8% całości ostatnich spadków, tym samym otwierając sobie drogę w okolice 1,6600. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,6200.
USDJPY
Para USDJPY pozostaje w zakresie 79,65-82,20, tym samym obraz rynku pozostaje dość neutralny. Najbliższym oporem pozostają okolice 81,60. Ewentualne przełamanie okolic 82,60 powinno przyczynić się do powrotu do wzrostów na tej parze.
Źródło: IDM SA