Uważamy, że obecne przepisy ustawy „o ubezpieczeniach obowiązkowych Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym …”, w pełni zabezpieczają interesy osób poszkodowanych w wypadkach, uzyskujących odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Co warto podkreślić, ustawa ta wprowadziła regulację zapewniającą systematyczny wzrost wysokości minimalnych sum gwarancyjnych. W konsekwencji tego już w 2012 roku minimalny limit w przypadku szkód osobowych osiągnie próg 5 mln euro na zdarzenie, czyli ponad 3 razy wyższy niż w chwili obecnej. Ponadto, obowiązujące prawo przystosowuje ich poziom do sum gwarantowanych dyrektywami, które obowiązują w Unii Europejskiej.
Jesteśmy przeciwni zmianom określających sumy gwarancyjne. Uważamy za bezcelowe wprowadzanie nowych regulacji w zakresie systemu likwidacji szkód oraz włączania w ten proces Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Naszym zdaniem tworzenie nowych rozwiązań, jedynie w oparciu o niewielką liczbę przypadków – powstałych w krótkim okresie obowiązywania relatywnie niskich sum gwarancyjnych z lat 90-tych – jest działaniem błędnym.
Jednocześnie należy zauważyć, że podniesienie lub likwidacja minimalnych sum gwarancyjnych prowadzić będzie do wzrostu ryzyka ubezpieczeniowego. W konsekwencji tego mogą się pojawić problemy związane z uzyskaniem reasekuracji tak określonego ryzyka, co ostatecznie może spowodować wzrost cen polis ubezpieczeń.