Otoczenie stylowych nieruchomości, podobnie jak one same, powinno mieć swój unikalny charakter. Stylowy budynek i jego otoczenie nie mogą jednak ze sobą kontrastować. Niedopuszczalne jest, by otoczenie nie odzwierciedlało charakteru budynku.
Położenie stylowej nieruchomości może być różne. Niemniej jednak zazwyczaj jest ona nieco oddalona od skupiska ścisłej, intensywnej zabudowy. Jeśli mówimy o nieruchomości poza centrum miasta, to najczęściej towarzyszy jej duża powierzchnia działki.
Taką stylową nieruchomość wyróżniają również elementy zagospodarowania działki. Szczególną uwagę należy zwrócić na ogrodzenie. Jest ono w stanie powiedzieć nam wiele o samej nieruchomości. Jego wygląd, proporcje oraz materiały, z których jest wykonane, muszą być dopasowane do całej reszty. Często spotykanym rozwiązaniem są wysokie mury lub solidne słupy wykonane z kamienia. Towarzyszą im kute, żeliwne przęsła o ciekawych wzorach.
Za takimi ogrodzeniami nierzadko znajdują się całe założenia parkowe ze starodrzewem oraz zielenią urządzoną w postaci rabat kwiatowych ze starannie wykonanymi alejkami kamiennymi oraz krzewami. Często współgrają z nimi elementy małej architektury, np. rzeźby, fontanny, altany czy stylowe oświetlenie.
O wyjątkowości danej nieruchomości świadczy również dobrze zaprojektowany wjazd i podjazd pod budynek. Towarzyszą mu często takie elementy jak okazała brama, szeroka, podkreślona szpalerem drzew aleja wysypana żwirem lub wyłożona kamieniem często zakończona okrągłym podjazdem, na którym goście są witani przez gospodarzy w progu ich rezydencji.
Wszystkie te elementy powinny podkreślać styl budynku, który pełni oczywiście pierwszoplanową rolę całego założenia, więc cała reszta powinna być z nim spójna.
O harmonii budynku i elementów zagospodarowania działki należy również pamiętać w przypadku nieruchomości położonych w innych lokalizacjach. Budynek położony w mieście znacznie zyskuje na atrakcyjności, jeśli jego wygląd jest dopasowany do innych, nierzadko również ciekawych budynków. Nawet na małej działce budynek można ozdobić zielenią i elementami małej architektury mogącymi nawet tworzyć przestrzenie tematyczne.
Źródło: Randall Property