Raport tygodniowy FMC Management.
Lepsze nastroje w sektorze usług
W poniedziałek poznaliśmy odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług za miesiąc czerwiec. Jego wartość wyniosła 47 pkt. wobec 46 pkt. prognozowanych. Pomimo, iż publikowany przez Instytut Zarządzania Podażą wskaźnik odnotowuje tendencję wzrostową, to wciąż jego wartości pozostają poniżej krytycznej graniczy 50 punktów. Dopiero odczyt powyżej tej bariery świadczyć będzie o wzroście aktywności w tym sektorze.
Poprawa niemieckim przemyśle
Pomimo iż niemiecki przemysł wciąż jest w bardzo złym stanie, to publikowane w tym tygodniu wskaźniki okazały się znacząco lepsze od prognoz. We wtorek poznaliśmy dane na temat zamówień w przemyśle, których dynamika w relacji rok do roku wyniosła -29,4%, wobec oczekiwań na poziomie -31,2%. Dzień później zostały opublikowana dynamika samej produkcji przemysłowej, która w sposób naturalny również była wyższa od prognoz.
Środowe figury
W środku tygodnia poznaliśmy dane na temat dynamiki PKB w Strefie Euro, która okazała się być nieco niższa od prognoz. Odczyt wyniósł – 4,9% r/r wobec oczekiwań na poziomie -4,8% r/r. Oznaki poprawy można zaobserwować natomiast na amerykańskim rynku nieruchomości, albowiem znacząco wzrosła dynamika złożonych wniosków o kredyt hipoteczny (10,9%, wobec poprzedniego spadku o 18,9%).
Szczyt G8
W środę rozpoczął się trzydniowy szczyt przedstawicieli państw grupy G-8. Pomimo, iż w oficjalnej agendzie nie było przewidzianych dyskusji na temat istotnych spraw finansowych, to w czwartek z inicjatywy chińskiej reprezentacji wypłynął wniosek o dyskusję na temat przyszłości dolara jako oficjalnej waluty rezerwowej. Wszystko wskazuje jednak na to, iż po raz kolejny skończy się jedynie na słowach i do żadnych poważniejszych ustaleń w najbliższym czasie nie dojdzie.
Początek sezonu wyników kwartalnych
W USA rozpoczął się czas publikacji przez spółki wyników za II kwartał. Jako pierwsza, tradycyjnie sezon otworzyła Alcoa. Jej rezultat okazał się być dużo gorszy od analogicznego okresu w zeszłym roku, jednak inwestorzy w dużym stopniu tego oczekiwali, dlatego odebrali informację neutralnie. Kolejne publikacje będą w najbliższym czasie w centrum uwagi inwestorów, albowiem zweryfikują nadzieje na lekką poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki.
Lekka poprawa na rynku pracy
W czwartek najistotniejszą figurą były dane liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Pomimo, iż odczyt na poziomie 565 tysięcy był dużo lepszy od oczekiwań o wartości 605 tysięcy, to duży wpływ na tę statystykę mogły mieć obchody Święta Niepodległości w USA.
Rynek EUR/USD szukał kierunku
W tym tygodniu główna para walutowa wykonywała naprzemiennie relatywnie duże ruchy, wyznaczając zakres zmian od 1,3832 do 1,4071. Każdy dzień upływał pod znakiem zmiennych nastrojów i niepewności co do dalszego kierunku. Inwestorzy czekają na weryfikację stanu amerykańskiej gospodarki poprzez wyniki kwartalne spółek. W przyszłym tygodniu, jeśli dalsze publikacje dadzą taki sygnał, będzie można się spodziewać podwyższonej zmienności.
Odbicie na parach złotowych
Miniony tydzień przyniósł wzrostowe odbicie na parach złotowych. Po silnych spadkach z przełomu miesiąca kursy zarówno EUR/PLN jak i USD/PLN wykazały pewną tendencję wzrostową, wyznaczając maksimum na poziomach kolejno 4,4356 i 3,2064. Czwartek przyniósł jednak ze sobą ponowne silne umocnienie naszej waluty. W efekcie wspomniane pary znajdowały się w piątek o godzinie 15:00 na poziomach kolejno: 4,3750 i 3,1414.
Andrzej Sowiński
FMC Management
Źródło: FMC Management