„Na razie firmy ubezpieczeniowe nie mogą się zdecydować, o ile podwyższą ceny OC na jesieni, gdy 12 procent składki zebranej za te polisy będą musiały odprowadzać do Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie ofiar wypadków drogowych. – Różne szacunki pokazują, że ceny komunikacyjnego OC mogą wzrosnąć od 15 do 16 procent – tłumaczy Andrzej Maciążek, dyrektor biura zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wyjaśnia, że podwyżka OC jest decyzją, którą każda firma musi podjąć indywidualnie, w zależności od tego, jakie ma wyniki ze sprzedaży tych polis.” – pisze „Rzeczpospolita”.
„W miniony czwartek Platforma Obywatelska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą obowiązek finansowania kosztów leczenia ofiar wypadków przez firmy ubezpieczeniowe, czyli tzw. podatek Religi […].Katarzyna Sokolewicz-Hirszel, rzecznik prasowy Biura Trybunału Konstytucyjnego, powiedziała ‚Rz’, że ze względu na okres urlopów sędziowie będą mogli zająć się sprawą najwcześniej na jesieni. Rozpatrzenie tego typu spraw trwa minimum kilka miesięcy […].” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Podatek Religi zakłada, że to ubezpieczyciele będą finansowali leczenie ofiar wypadków drogowych. Towarzystwa będą oddawać NFZ część składek płaconych przez kierowców w ramach obowiązkowych polis OC. Polska Izba Ubezpieczeń szacuje, że 12 mln polskich kierowców może spodziewać się wzrostu cen polis OC, bo ubezpieczyciele będę chcieli przerzucić na klientów dodatkowe opłaty.
Więcej na temat w „Rzeczpospolitej”.