W Toruniu działa obecnie 25 tys. podmiotów gospodarczych, w tym 100 firm z kapitałem zagranicznym. Aby zwiększyć atrakcyjność miejsca dla biznesu, miasto zainwestowało w ostatnich latach około 700 mln zł w polepszenie infrastruktury technicznej.
Toruń to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, o czym świadczy systematyczny wzrost liczby inwestorów. Coraz poważniejszy udział ma w nim kapitał zagraniczny.
– Takie miasta jak Toruń stają się coraz bardziej atrakcyjne inwestycyjnie. Decydują o tym wysokie ceny nieruchomości w obszarach największych miast Polski, coraz większą trudność w znalezieniu korzystnych terenów oraz nasycenie rynku inwestycjami biurowo-handlowymi w centrum – twierdzi Halina Więckowska, wiceprzewodnicząca komitetu ds. nieruchomości w Amerykańskiej Izby Handlowej.
Obecnie w Toruniu działa 25 tys. firm, w tym 100 z kapitałem zagranicznym. Miasto stawia na przedsięwzięcia związane z sektorem usług, kulturą, turystyką, a zwłaszcza z branżą hotelarską i handlowo-usługową. Centrum Sztuki Współczesnej, hotel Bulwar, hotel Solaris – to tylko niektóre inwestycje zrealizowane w Toruniu w ostatnich latach. Wkrótce do użytku oddany zostanie również obiekt Toruń Plaza i hotel Wodnik. Na terenie Toruńskich Młynów powstanie ponadto kolejna inwestycja: Centrum Nowoczesności, której wartość szacowana jest na ponad 43 mln zł.
– Wielu inwestorów decyduje się na aktywną obecność właśnie w takich miastach jak Toruń. One zapewniają dobrą jakość życia zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników i to bez ciągłego zabiegania i presji, które towarzyszą funkcjonowaniu w dużych aglomeracjach. Toruń ma duże szanse na powodzenie w walce o inwestora także ze względu na położenie geograficzne i dostęp do dróg strategicznych – dodaje RAFAŁ SZAJEWSKI z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
W 2008 r. Toruń otrzymał tytuł „Gmina Fair Play” Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji, a także prestiżowe godło „Teraz Polska” za gospodarność i atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów. Dogodne położenie na przecięciu ważnych krajowych i międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, bogata oferta inwestycyjna, niskie stawki podatków, ciągłe polepszanie infrastruktury technicznej – to wszystko oferuje inwestorom miasto Toruń. Dodatkowo w 2012 r. zakończona zostanie budowa planowanej w pobliżu miasta autostrady A1.
– Toruń, znajdujący się w połowie drogi między Warszawą a Trójmiastem, jest bardzo dobrą lokalizacją dla firm, których działalność wymaga dostępu do portów morskich, jak i częstych kontaktów z Warszawą – podkreśla SERGE BOSCA, wiceprezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.
Toruń korzysta z wiedzy ekspertów i poszukuje inwestorów
Podczas seminarium „Inwestycje na rynkach lokalnych”, które odbyło się 16 czerwca 2009 r. w Toruniu, przedstawiciele miasta zachęcali do inwestowania w ich regionie, a eksperci oceniali potencjał Toruńskich Młynów. Zaprezentowana została wówczas oferta sprzedaży tej nieruchomości oraz zagospodarowania terenu w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Wielu wrażeń dostarczył uczestnikom przelot nad Toruniem, podczas którego mogli obejrzeć miasto i tereny przeznaczone pod inwestycje, w tym Młyny Toruńskie.
– Takie spotkania mają wiele zalet. Firmy i instytucje zajmujące się współpracą z inwestorami mogą porównać stopień przygotowania poszczególnych ofert, a nawet pomóc wypracować optymalny sposób komunikacji z inwestorami. To ważne forum wymiany doświadczeń – uważa MATEUSZ KURZAWSKI z Biura Obsługi Inwestora w Toruniu.
Centrum Nowoczesności przy Młynach Toruńskich
Młyny Toruńskie to jeden z najciekawszych obiektów inwestycyjnych w Toruniu. Jest to zespół budynków pofabrycznych z przełomu XIX i XX wieku o łącznej powierzchni użytkowej 10.606,81 m2 i kubaturze 44.828,97 m3. Sprzedaż nieruchomości planowana jest na wrzesień 2009 r.. Oferta trafiła już do ponad 200 firm i instytucji zajmujących się pozyskiwaniem inwestora.
W bezpośrednim sąsiedztwie Młynów Toruńskich powstanie Centrum Nowoczesności, które ma szanse stać się atrakcją turystyczną o znaczeniu krajowym. Będzie to współczesne muzeum nauki z funkcją interaktywnej edukacji. Projekt jest współfinansowany z funduszy europejskich. Prace przy Centrum Nowoczesności ruszą w 2010 r., a ich zakończenie planowane jest na 2012 rok.
Źródło: ComPress SA