W 2014 r. doszło do1 223 przestępstw związanych ze znieważaniem lub ograbieniem i uszkodzeniem grobów. Święto Wszystkich Świętych to czas, w którym w Polsce upamiętniamy osoby zmarłe, dbając o odpowiednią oprawę miejsc ich pochówku. To niestety również okres zwiększonej aktywności wandali i złodziei.
Koszt wzniesienia nagrobka, w zależności od lokalizacji i materiału, z którego jest wykonany, może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego wydatki związane z jego naprawą mogą być wyjątkowo dotkliwe dla naszego portfela. Aby tego uniknąć możemy wykupić ubezpieczenie nagrobka. Połączone jest ono zazwyczaj z ubezpieczeniem nieruchomości, choć dostępne są one już także w formie samodzielnych produktów.
Nie tylko nagrobek
Ubezpieczenie chroni budżet domowy w przypadku uszkodzenia nagrobka w wyniku aktu wandalizmu oraz kradzieży. Polisa obejmuje także zdarzenia powstałe w wyniku huraganu, czy gradobicia, jak również uszkodzenia przez złamane drzewo. Co ważne, umowa obejmuje nie tylko sam nagrobek, ale także wazony czy rzeźby, o ile są zamontowane na stałe. Ubezpieczone mogą być również elementy otoczenia takie jak klęcznik lub ławka, z których korzystamy podczas wizyt na cmentarzu.
Odpowiedzialność w razie zdarzenia
W przypadku szkody, należy zawiadomić zarząd cmentarza lub policję, a następnie zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. Przydatne będzie też dołączenie fotografii przedstawiających zniszczenia nagrobka do zgłoszenia. Jeżeli odpowiedzialność za zniszczenia ponosi na przykład firma kamieniarska albo zakład pogrzebowy, to zazwyczaj odszkodowania należy żądać bezpośrednio od strony, która do powstania szkody się przyczyniła. Pieniądze na naprawę otrzymamy od sprawcy lub z jego polisy odpowiedzialności cywilnej.