Ubezpieczenie spłaty zadłużenia z perspektywy ochrony konsumenta w kontekście planowanej, nowej dyrektywy o pośrednictwie ubezpieczeniowym – warsztaty o takiej tematyce organizuje Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Programów Emerytalnych (EIOPA), będący organem Unii Europejskiej.
Zastrzeżenia EIOPA
W 2013 roku przeglądu praktyk biznesowych w zakresie produktów ubezpieczenia spłaty zadłużenia (PPI – payment protection insurance) dokonano w kilku krajach unijnych: Francji, Węgier, Irlandii, Włoch, Holandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Wnioski EIOPA wskazywały, że w większości z nich ich dystrybucja przebiegała nieprawidłowo, nieadekwatnie do potrzeb konsumenta (zjawisko tzw. misselingu), powodując u konsumenta mylne wyobrażenie, że nabycie ubezpieczenia PPI wraz z usługą finansową jest obowiązkowe. Ponadto EIOPA zarzuca sprzedawcom, że przekazywali konsumentom niepełną informację o rzeczywistych kosztach ubezpieczenia PPI.
Rekomendacja U już niebawem
Owe zastrzeżenia stały się pretekstem właśnie do organizacji warsztatów, podczas których przeanalizowane zostaną dotychczasowe doświadczenia w obszarze ubezpieczeń PPI. Dyskusja ma również dotyczyć dobrych praktyk nadzoru nad rynkiem całej Unii Europejskiej. Zbiega się ona w czasie z pracami polskiej Komisji Nadzoru Finansowego nad tzw. Rekomendacją U, regulującą dobre praktyki w zakresiebancassurance, a która wejdzie w życie 1 listopada 2014 roku.
KPF i EUROFINAS: PPI gwarantem dostępności umowy kredytu
Na negatywne opinie EIOPA zareagowała Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce wraz z partnerem europejskim, EUROFINAS, prezentując punkt widzenia rynku finansowego na tę kwestię.
– Przede wszystkim wskazaliśmy, że dyskusja o produktach PPI nie może się toczyć w oderwaniu od sprawy dostępności kredytu. Wielokrotnie to właśnie produkt PPI sprawiał, iż umowa kredytu, gdzie spłata jest prawidłowo zabezpieczona, może zostać zawarta. Mamy więc nadzieję, że produkty PPI nadal będą pełniły swoją bardzo pozytywną rolę w przyszłości – mówi mec. Marcin Czugan, dyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Groźba przeregulowania rynku ubezpieczeń
Zarówno KPF, jak i EUROFINAS, przestrzegają też przed groźbą przeregulowania rynku ubezpieczeń. – Każda kolejna nowa regulacja w tym obszarze powinna uwzględniać dotychczasowy stan prawny. Trzeba też wnikliwie analizować wrażliwość rynku i szacować skutki regulacji, by nie doszło do przeregulowania rynku – dodaje mec. Czugan.
Warsztaty we Frankfurcie nad Menem skierowane są do narodowych nadzorców rynków finansowych. W spotkaniu weźmie także udział EUROFINAS, który został zaproszony jako reprezentant przemysłu kredytu konsumenckiego w Europie, a którego KPF jest aktywnym członkiem.
KPF