Przedsiębiorcy z obszaru Polski Wschodniej mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do kredytów i pożyczek, przeznaczonych na prowadzenie własnego biznesu. Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł pierwsze umowy z pośrednikami finansowymi, którzy uczestniczyć będą w projekcie realizowanym przez bank ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski wschodniej 2007 – 2013.
Wartość podpisanych umów sięga 30 mln zł. Celem przedsięwzięcia jest zaoferowanie małym i średnim firmom odnawialnych instrumentów wsparcia, określonych jako instrumenty inżynierii finansowej. Ich pecyfiką jest to, że wymagają zaangażowania i współpracy podmiotów gospodarczych działających w różnych obszarach tzn.: instytucji zarządzającej środkami, w tym przypadku jest to BGK, instytucji pośredniczących w transakcjach, będących bezpośrednimi partnerami finansowych firm ,a także adresatów wsparcia ze środków projektu, czyli przedsiębiorców.
Zawarte przez BGK, w dniu 3 czerwca br., umowy w ramach PO RPW dotyczą wsparcia udzielonego na działalność poręczeniową, stąd pośrednikami są fundusze poręczeniowe, działające w województwach Polski wschodniej: Podkarpacki Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp. z o.o. z Rzeszowa oraz Warmińsko-Mazurski Fundusz „Poręczenia Kredytowe” Sp. z o.o. z Działdowa. Obydwa fundusze zostały wyłonione w drodze konkursu, przeprowadzonego przez BGK. Poręczenia udzielane przez pośredników finansowych, zabezpieczające zobowiązania przedsiębiorców wobec banków z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek, będą reporęczane za środków udostępnionych przez BGK, co w praktyce oznacza, że Bank będzie przejmował zobowiązania z tego tytułu. Umożliwi to znaczne rozszerzenie skali działalności funduszy poręczeniowych, przynosząc korzyści w postaci zwiększonej aktywności gospodarczej przedsiębiorstw z tego regionu oraz nowych decyzji inwestycyjnych w sektorze MŚP. Ma to szczególne znaczenie dla firm rozpoczynających działalność, którym trudno byłoby uzyskać kredyt na warunkach typowo rynkowych.
Środki unijne, przeznaczone w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na realizację przedsięwzięć w sferze instrumentów finansowych, to kwota ok. 100 mln zł. Należy więc oczekiwać, że w bliskiej perspektywie czasowej zostaną wyłonieni kolejni pośrednicy finansowi dla wsparcia udzielanego przedsiębiorcom w pięciu województwach Polski Wschodniej.
Źródło: BGK