Visa kontynuuje wysiłki dążące do wdrożenia standardu płynnych i interoperacyjnych płatności w punktach ładowania pojazdów elektrycznych (EV) w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Kieruje się przekonaniem, że branża ładowania pojazdów elektrycznych powinna odpowiedzieć na potrzebę zapewnienia konsumentom swobodnego wyboru metody płatności. Może być to osiągnięte przede wszystkim dzięki przyjęciu rozwiązań opartych na interoperacyjnych płatnościach typu open-loop.
Nie ma obecnie szeroko rozpowszechnionego standardu płatności w punktach ładowania samochodów elektrycznych, którymi może kierować się branża. W rezultacie konsumenci w Europie, w tym w Polsce często są zmuszeni do korzystania z jednej opcji (na przykład zarejestrowania się w określonej aplikacji lub programie dostawcy usług ładowania). W niektórych sytuacjach mogą nawet nie być w stanie w ogóle naładować pojazdu, ponieważ nie mają wykupionego odpowiedniego abonamentu.
Celem Visa jest wprowadzenie zmian korzystnych dla konsumentów, współpracując z producentami punktów ładowania pojazdów elektrycznych i innymi liderami branżowymi. Ma to pozwolić na identyfikację barier dla wprowadzenia interoperacyjnych płatności zbliżeniowych, a szerzej – cyfrowych płatności. Drugim celem jest wypracowanie odpowiednich rozwiązań pozwalających na upowszechnienie dostępu do nich.
Visa jako pierwsza firma z branży usług finansowych i płatniczych stanie się pełnoprawnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. PSPA działa na rzecz ukształtowania odpowiedniego otoczenia gospodarczego i prawnego, pozwalającego na dynamiczny rozwój zero- i niskoemisyjnych technologii w transporcie. Organizacja zrzesza ponad 190 przedsiębiorstw i współpracuje z przemysłem, administracją i społeczeństwem, między innymi w krajach Europy Środkowo-Wschodniej takich jak, Czechy, Słowacja, Litwa, Rumunia, Bułgaria, Estonia i Węgry.
Źródło: Visa