Po raz pierwszy od wejścia w życie reformy emerytalnej osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od najniższej podstawy wymiaru, nie będą musiały cztery raz do roku sprawdzać ich wysokości. 27 grudnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zgodnie z nią osoba, która odprowadza składki od minimalnej podstawy (60 proc. średniej płacy), będzie to robić przez cały rok na podstawie przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek w danym roku kalendarzowym. Składka w nowej wysokości będzie więc obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Ustalenie nowej wysokości składek na cały rok kalendarzowy będzie możliwe po podaniu w Monitorze Polskim kwoty prognozowanego wynagrodzenia.
– Obwieszczenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i rentowe w roku 2009 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia zostanie wydane niezwłocznie po wejściu w życie nowelizacja ustawy – deklaruje Przemysław Żółtowski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w resorcie pracy.
Jeremi Mordasewicz, członek Rady Nadzorczej ZUS, zwraca uwagę, że nowe rozwiązanie będzie korzystne nie tylko dla przedsiębiorców, którzy będą mogli złożyć w banku stałe polecenia zapłaty. Także ZUS zyska na takim rozwiązaniu, bo zmniejszy się liczba błędów popełnianych przez płatników składek.
Przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają także na nowelizację ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.), po to, aby nie opłacać składek zdrowotnych w różnej wysokości. Poselski projekt ustawy w tej sprawie wpłynął już do sejmowej Komisji Zdrowia (druk 1458). Jak ustaliliśmy, pierwsze czytanie ma być przeprowadzone na pierwszym posiedzeniu Komisji w nowym roku, które jest zaplanowane na 6 lub 7 stycznia.
Zgodnie z projektem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne będzie stanowić zadeklarowana kwota nie niższa jednak niż 75 proc. tego samego wynagrodzenia, które będzie brane pod uwagę przy ustalaniu składek ubezpieczeniowych. Składka w nowej wysokości także będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni licząc od dnia ogłoszenia. W praktyce oznacza to, że jeśli proces legislacyjny zostanie szybko przeprowadzony, płatnicy składek, opłacając w lutym składki za styczeń, zrobią to już zgodnie z nowymi zasadami.
Gazeta Prawna 24.12.2008 (251) – str.7
Bożena Wiktorowska